Havaalanı inşaatından etkilenen bitkilere koruma

İstanbul'da inşa çalışmaları devam eden 3. havaalanı sahasında yapılan flora tespit çalışmaları çerçevesinde, 138 binden fazla bitki tohumu ve soğanı koruma altına alındı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığının, ülkenin sahip olduğu biyolojik çeşitliliğin devamı ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla ülke genelinde çalışmalarını titizlikle sürdürdüğünü belirtti.

Bakan Eroğlu, "Bu çalışmalardan birisini de İstanbul'da inşaatı devam eden 3. havaalanında yaptık. Bakanlık olarak bu çalışmalarımızla 138 binden fazla bitkinin tohum ve soğanlarını başka yerlere taşıyarak, bu türlerin devamlılığını garanti altına aldık" ifadesini kullandı.

İstanbul 3. havaalanı sahası içerisinde yapılan çalışmalar çerçevesinde Kardelen Soğanı, Türk Zambağı ya da İstanbul Zambağı, Sicilya Bal Zambağı, Peygamber Çiçeği ve Çokbaşlı Köygöçüren türleri tespit edildi ve bu türler koruma altına alınarak nakilleri yapıldı.

Tespiti yapılan soğanlı türler arasında yer alan ve endemik olan Kardelen Soğanı türünden 89 bin soğan, türün devamlılığı için saha dışına taşındı. Ayrıca bilimsel olarak türlerin korunumu için faaliyet gösteren İstanbul Atatürk Arboretum'a ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi bahçesine de toplam 10 bin kardelen soğanı dikilerek türün devamlılığı garanti altına alındı.

Kardelen Soğanı ile benzer ekosisteme sahip olan ve hassas kategoride yer alan İstanbul Zambağı ile nadir kategoride yer alan Sicilya Bal Zambağı türlerinden de 13 bin 200 soğan, Tayakadın Rüzgar Enerji Santralleri'nin bulunduğu orman arazisine taşındı. Ayrıca bu türlerden 2 bin 100'ü de yine İstanbul Atatürk Arboretum'a taşınarak dikildi. Böylece bu iki türden toplam 15 bin 300 soğan taşınmış oldu.

Proje sahasının kuzeyindeki sahilin kumsal bölümünde yaklaşık 500 metrekarelik bir alanda varlık gösteren ve nadir kategorisinde yer alan Sahil Sarmaşığı türü ise diğer etmenlerin verebileceği zararları en aza indirmek üzere etrafı tel çitle çevrilerek koruma altına alındı. Koruma altına alınan 5 bin sahil sarmaşığının daha sonra havalimanı sahasının peyzaj çalışmasında kullanılarak korunması planlanıyor.

Bu konularda ilginizi çekebilir