7 °C

Hazine ihalelerine ilgi azaldı

Gösterge tahvil ile 10 yıllık tahvil ihracında talebin düşük kalmasının etkisiyle faizler beklentilerin üzerinde oluştu.

Hazine ihalelerine ilgi azaldı

Hazine, düzenlediği iki devlet tahvili ihalesinde net 3 milyar 152,1 milyon lira borçlandı. Bugünkü İhalelerde faizler ise beklentilerin hafif üstünde gerçekleşti. Bankacılar Fed'in önümüzdeki dönemde tahvil alımlarını azaltabileceği endişeleri ve piyasada işlem hacminin düşük olması nedeniyle ilginin az olduğunu belirtirken, ihale sonrasında  piyasada da faizler yükseldi.

Hazinenin gerçekleştirdiği 2 yıl (637 gün) vadeli, 6 ayda bir yüzde 2,5 kupon ödemeli, sabit kuponlu devlet tahvilinin yeniden ihracı ihalesinde basit faiz yüzde 8,83, bileşik faiz ise yüzde 9,02 oldu. İhalede, nominal teklif 1 milyar 76,5 milyon lira, nominal satış 556,5 milyon lira, net satış ise 529,5 milyon lira oldu. Kamu kuruluşlarından nominal 134 milyon lira teklif gelen ve teklifin tamamı karşılanan ihalede piyasa yapıcılarından 2 milyar 51 milyon liralık teklif geldi ve net 820,4 milyon liralık satış gerçekleştirildi.  Hazine, diğer ihalede ise 10 yıl (3493 gün) vadeli, 6 ayda bir yüzde 3,55 kupon ödemeli sabit kuponlu devlet tahvilinin yeniden ihracını gerçekleştirdi. İhalede basit faiz yüzde 9,04, bileşik faiz de 9,24 oldu.

Söz konusu ihalede nominal teklif 1 milyar 615,8 milyon lira, nominal satış 821,7 milyon lira, net satış ise 744,5 milyon lira oldu. İhalede kamu kuruluşlarından gelen 300 milyon liralık teklifin tamamı karşılandı. İhalede, piyasa yapıcılarından da 891 milyon liralık teklif geldi ve 623,7 milyon liralık net satış gerçekleştirildi.  Hazine böylece, iki ihalede toplam 3 milyar 152,1 milyon lira borçlanmış oldu.  Öte yandan Hazine haftanın ilk işlem gününde yaptığı iki ihalede de toplam 5.3 milyar TL borçlanmıştı.

İş Yatırım Sabit Getirili Menkul Kıymetler Stratejisti Uğur Küçük, Fed'in varlık alımlarının görünümüne ilişkin devam eden belirsizlikle nedeniyle iki tahvile de talebin düşük kaldığını söyledi. Global faiz oranlarının ABD perakende satışlar verisi öncesi yükselişte olduğunu söyleyen Küçük, "ABD GSYH'sinin yüzde 70'inin tüketim kaynaklı olduğu göz önüne alındığında tüketici talebinin göstergesi olan beklentilerin üzerinde perakende satışlar verisi, büyümeyi destekleyerek Fed'in varlık alımlarını azaltmaya yaklaştığı spekülasyonlarını kuvvetlendirebilir" dedi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.