6 °C

Haziranda ihracatta birim değer ve miktar arttı

Haziran ayında ihracat birim değer endeksi yüzde 1,6, ihracat miktar endeksi yüzde 12,9 artış gösterdi.

Haziranda ihracatta birim değer ve miktar arttı

ANKARA - Türkiye'de Haziran ayında birim değer ve ihracat miktar endekslerinde artış oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan geçici dış ticaret verilerinden hesaplanan 2003=100 temel yıllı dış ticaret endekslerine göre, Haziran'da bir önceki yılın aynı ayına göre, ihracat birim değer endeksi yüzde 1,6, ithalat birim değer endeksi yüzde 7,9 oranında arttı.

İlgili ayda ihracat birim değer endeksleri, bir önceki yılın aynı ayına göre balıkçılıkta yüzde 1,2 azaldı, tarım ve ormancılıkta yüzde 7,7, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 26,1 ve imalat sanayiinde yüzde 0,8 yükseldi.

İthalat birim değer endeksleri geçen yılın aynı ayına göre, tarım ve ormancılıkta yüzde 21,6, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 13,2, imalat sanayiinde yüzde 4,4 artış gösterdi.

İhracat miktar endeksi yüzde 12,9 arttı

2010 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ihracat miktar endeksi yüzde 12,9, ithalat miktar endeksi yüzde 12,5 arttı.

İhracat miktar endeksleri ana sektörler itibariyle, geçen yılın aynı ayına göre, balıkçılıkta yüzde 6,3 azalırken, tarım ve ormancılıkta yüzde 21,7, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 36,7, imalat sanayiinde yüzde 12,2 yükseldi.

Aynı ayda, ithalat miktar endeksleri tarım ve ormancılıkta yüzde 13,2, imalat sanayiinde yüzde 16,6, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 0,6 azaldı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.