12 °C

HDP'nin milletvekili adayları duyuruldu

HDP Eş Genel Başkanları İstanbul ve Van'dan aday oldular.

HDP'nin milletvekili adayları duyuruldu

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için milletvekili aday listesini Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) verdi.

HDP’nin Eş Başkanları Pervin Buldan İstanbul’dan, Sezai Temelli Van’dan aday gösterildi.

Oyuncu Barış Atay Hatay 1. sıra milletvekili adayı oldu. 

İşte HDP’nin listesi:

İstanbul: HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Turgut Öker, Ali Kenanoğlu, Hüda Kaya, Ahmet Şık, Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu, Sosyalist Meclisler Federasyonu'ndan Dilşad Canbaz, Erkan Baş, Eski Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, ekonomist Erol Katırcıoğlu.

Diyarbakır: HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, HDP'li vekil İmam Taşçıer, Sur'da aylarca mahsur kalan ve çıktıktan sonra iki yaşındaki kızı Beritan Tosun'la birlikte tutuklanan Remziye Tosun, Selçuk Mızraklı, DTK Başkanlık Divanı üyeleri Saliha Aydeniz ve Musa Farısoğlulları, Hişyar Özsoy, Semra Güzel, Dersim Dağ, Abdurrahman Durmuş, Mehmet Temizyüz, Ferda Fahrioğlu.

Van: HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, gazeteci Tayyip Temel, Abdullah Öcalan'ın avukatı, İstanbul İl Eş Başkanı Cengiz Çiçek.

Ankara: HDP Grup Başkan Vekili Filiz Kerestecioğlu, Veli Saçılık.

Ağrı: Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, DTK Eş Başkanı Bedran Öztürk

İzmir: HDP'nin eski eş genel başkanı Serpil Kemalbay, Dicle Üniversitesi (DÜ) İlahiyat Fakültesi'nden Prof. Dr. Nurettin Turgay, ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Murat Çepni.

Kars: HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen.

Siirt: Grup başkan vekilli Meral Danış Beştaş.

Mardin: HDP'li vekil Mithat Sancar ve Avrupa Süryaniler Birliği (ESU) Türkiye sorumlusu, Sabro Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Tuma Çelik.

Batman: Feleknas Uca.

Antalya: Kemal Bülbül.

Muş: HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit.

Mardin: Abdullah Öcalan'ın avukatı Ebru Günay.

Hakkari: DTK Eş Başkanı Leyla Güven.

Aydın: Ferhat Tunç.

Kocaeli: KHK ile ihraç edilen yazar-akademisyen Ömer Faruk Gergerlioğlu.

Batman: HDP İmralı Heyeti üyesi İdris Baluken.

Şanlıurfa: Abdullah Öcalan'ın yeğeni Ömer Öcalan, Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) Genel Başkan Yardımcısı Nusrettin Maçin.

Hatay: Oyuncu Barış Atay.

Mersin: Rıdvan Turan

Adana: Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları

Aday listesini Yüksek Seçim Kuruluna sunan HDP’nin milletvekili aday listesi şöyle: 

Adana: 
1- Tulay Hatımoğulları 
2- Kemal Peköz 
Adıyaman: 
1- Hasan Basri Yorulmaz 
Afyonkarahisar: 
1-Nevin Aytekin 
Ağrı: 
1-Bedran Öztürk 
2-Dirayet Dilan Taşdemir 
3-Dalha Kaya 
4-Keziban Dumlu 
Amasya: 
1-Hamza Yılmaz 
Ankara 1. Bölge: 
1-Filiz Kerestecioğlu Demir 
2-Eşref Kiraz 
Ankara 2. Bölge: 
1-Nuray Türkmen Canlı 
Ankara 3. Bölge: 
1-Veli Saçılık 
Antalya: 
1-Kemal Bülbül 
2-Deniz Yıldırım 
Artvin: 
1-Recep Demirci 
Aydın: 
1-Ferhat Tunç Yolsun: 
Balıkesir: 
1-Nesibe Yöyler 
Bilecik: 
1-Fehmi Korkmaz 
Bingöl: 
1-Erdal Aydemir 
2-Nihat Aksoy 
3-Gülistan Azak 
Bitlis: 
1-Mahmut Celadet Gaydalı 
2-Zahit Mutlu 
3-Sevda Tabak Yamaç 
Bolu: 
1-Kenan Balta 
Burdur: 
1-Bekir Çiçek 
Bursa 1. Bölge: 
1-Yüksel Akgün 
Bursa 2. Bölge: 
1- Mehmet Emin Adıyaman 
Çanakkale: 
1-Bülent Köreği 
Çankırı: 
1-Nazlı Çoban 
Çorum: 
1-Bektaş İlhan Eke 
Denizli: 
1-Şerife Yıldırım 
Diyarbakır: 
1-Adnan Selçuk Mızraklı 
2-Salihe Aydeniz 
3-İmam Taşçıer 
4-Remziye Tosun 
5-Hişyar Özsoy 
6-Semra Güzel 
7-Garo Paylan 
8-Dersim Dağ 
9-Musa Farisoğulları 
10-Abdurrahim Durmuş 
11-Mehmet Temizyüz 
12-Ferda Fahrioğlu Akın 
Edirne: 
1-Murat Amil 
Elazığ: 
1-Cevdet Konak 
2-Selma Metin 
Erzincan: 
1-Pınar Aytekin Özgüç 
Erzurum: 
1-Mehmet Kasım Fırat 
2-Zeliha Dündar 
Eskişehir: 
1-Hüseyin Demir 
2-Nurten Özer Uluçelebi 
Gaziantep: 
1-Mahmut Toğrul 
2-Bedriye Yorgun 
3-Mehmet Karayılan 
Giresun: 
1-Halil Karavelioğlu 
Gümüşhane: 
1-Seyit Kartal 
Hakkari: 
1-Leyla Güven 
2-Sait Dere 
3-Özgür Zeydanoğlu 
Hatay: 
1-Barış Atay Mengüllüoğlu 
Isparta: 
1-Mevlüt Sabuncu 
2-Celal Çiçek 
Mersin: 
1-Fatma Kurtulan 
2-Rıdvan Turan 
3-Atillah Güney 
İstanbul 1. Bölge: 
1-Pervin Buldan 
2-Musa Piroğlu 
3-Erkan Baş 
4-Erol Katırcıoğlu 
5-Sema Uçar 
İstanbul 2. Bölge: 
1-Ahmet Şık 
2-Oya Ersoy 
3-Hüda Kaya 
4-Mustafa Avcı 
5-Tülay Korkutan 
İstanbul 3. Bölge: 
1-Turgut Öker 
2-Dilşat Canbaz Kaya 
3-Hakkı Saruhan Oluç 
4-Ali Kenanoğlu 
İzmir 1.Bölge: 
1-Serpil Kemalbay Pekgözegü 
2-Nurettin Turğay 
3-Yalçın Yanık 
4-Rahime Turan 
5-Hüseyin Çağlar 
İzmir 2. Bölge: 
1-Murat Çepni 
2-İdil Uğurlu 
3-Ayşe Yılmaz 
3-Mehmet Aker 
4-Cemile Aydın 
Kars: 
1-Ayhan Bilgen 
2-Arzu Muco 
3-Bişar Abdi Alinak 
Kastamonu: 
1-Hüseyin Gökoğlu 
Kayseri: 
1-Kadri Erener 
2-Eylem Cengiz 
Kırklareli: 
1-Diren Cevahir Şen 
Kırşehir: 
1-Gökhan Akın 
2-Heliz Abı 
Kocaeli: 
1-Ömer Faruk Gergerlioğlu 
2-Fatma Yıldırım 
3-Kureyş Bilgiç 
4-Yasemin Üçer 
Konya: 
1-Bülent Kılıç 
2-Berna Çelik 
3-Eylül Yaylacı 
4-Gıyasettin Almaz 
5-Jiyan Huri Yalçın 
6-Ramazan Ot 
7-Bahar Ekinci 
Kütahya: 
1-Abdurrahman Adıyaman 
Malatya: 
1-Mehmet Tuncel 
2-Jiyan Taş 
3-Kemal Gedik 
4-Fatma Alataş 
5-Hüseyin Kılınç 
6-Sinan Öztürk 
Manisa: 
1-Lezgin Botan 
2-Birgül Sağsöz 
3-Adnan Mankan 
4-Hasret Aslan 
5-Cevdet Yıldız 
6-Bayram Sönmez 
7-Abiddin Padak 
8-Nihat Yıldırım 
9-İhsan Çaça 
10-Veysi Durgut 
Kahramanmaraş: 
1-Hüseyin Bakır 
2-Meryem Yıldız 
3-Rauf Tepe 
4-Sevgi Borak 
5-Şahin Şanci 
6-Tülay Kılınç Deniz 
7-İnanç Yıldız 
8-Recep Kaya 
Mardin: 
1-Mithat Sancar 
2-Pero Dundar 
3-Tuma Çelik 
4-Ebrü Günay 
5-Gülbin Şahin Dağhan 
6-Dilaver İnal 
Muğla: 
1-Sultan Özcan 
2-Hüsran Belgin Koç 
3-Yılmaz Yüksel 
4-Ebru Demir 
5-Kemal Koç 
6-Sebahat Fırat 
7-Abdullah İpekli 
Muş: 
1-Gülüstan Kılıç Koçyiğit 
2-Mensur Işık 
3-Şevin Coşkun 
4-Adnan Topçu 
Nevşehir: 
1-İrfan Turan 
2-Bedrettin Eser 
3-Kevser Yalçın 
Niğde: 
1-Mehmet Salih İtah 
2-İbrahim Avşar 
3-Ümran Baturay 
Ordu: 
1-Mesut Bilgi 
2-Bayram Kuşman 
3-Ruken Kayaalp 
4-Şevder Yandı 
5-Çetin Kaplan 
6-Tahsin Timur 
Rize: 
1-Necmettin Durmuş 
2-Köna Hazar Özsoy 
3-Sevgi Evren Köroğlu 
Sakarya 
1-Çiçek Arıç 
2-Hividar Tangüner 
3-Hüseyin Kaya 
4-Gaye Çalışkan 
5-Kemal Aktaş 
6-Derya Bingöl 
7-Haydar Erol 
Samsun: 
1-Mediha Oya Yağcı 
2-Celal Kocabıyık 
3-Efraim Vayiç 
4-Ali Dursun Kurt 
5-Fikri Yolaydın 
6-Kubilay Öztürk 
7-Cemil Aksu 
8-Sevda Özbek Yakut 
9-Yusuf Kır 
Siirt: 
1-Meral Danış Beştaş 
2-Sıdık Taş 
Sinop: 
1-Ayşe Gül Kafkas 
2-Sefa Öztürk 
Sivas: 
1-Salim Kaplan 
2-Feray Mertoğlu 
3-Hüseyin Eriş 
4-Gurbet Demirhan 
5-Erhan Gövercin 
6-Halime Tunç 
7-Tekin Çatalkaya 
Tokat: 
1-Erdal Bektaş 
2-Rana Rende 
3-Namet Ertoğan 
4-Muhammet Veysel Yıldız 
5-Servet Yüksel 
Trabzon: 
1-Hüseyin Taka 
2-Ahmet Hazar Dilaver 
3-Kader Uzun Madenkuyu 
4-Nurettin Karadeniz 
5-Güven Atabay 
6-Dursun Ali Kurt 
Tunceli: 
1-Alican Önlü 
2-Meral Hanbayat Yeşil 
Şanlıurfa: 
1-Nimetullah Erdoğmuş 
2-Ayşe Sürücü 
3-Nusrettin Maçin 
4-Ömer Öcalan 
5-Aliye Kızıldamar 
6-İsmail Kaplan 
7-Roza Yazmacı 
8-Yusuf Yetim 
9-Songül Arpa 
10-Orhan Özkan 
11-Elif Rojda Talar 
12-Celaledin Erkmen 
13-Meral Balter 
14-Bişar Tüysüz 
Uşak: 
1-Süleyman Sözkesen 
2-Şükran Sarı 
3-Memet Latif Yıldırım 
Van: 
1-Sezai Temelli 
2-Bedia Özgökçe Ertan 
3-Murat Sarısaç 
4-Muazzez Orhan 
5-Tayip Temel 
6-Cengiz Çiçek 
7-Mukaddes Karakoç 
8-Asuman Yelmazer 
Yozgat: 
1-Yusuf Aran 
2-Mehmet Şirin Erez 
3-Deniz Öztürk 
4-Cem Eren Aslan 
Zonguldak: 
1-Mehmet Zeki Salmanoğlu 
2-Bedirhan Güneş 
3-Asya Gezer 
4-Fevzi Kaya 
Aksaray: 
1-Seyit Mehmet Keskin 
2-Cihan Yılmaz 
3-Şükran Acar 
4-Ahmet Demir 
Bayburt: 
1-Şemsettin Takva 
Karaman: 
1-Cemil Yalçın 
2-Ayşe Durunesil 
3-Remzi Gökdağ 
Kırıkkale: 
1-Doğan Anğay 
2-Rıfat Roni 
3-Tekyeddin Aktaş 
Batman: 
1-İdris Baluken 
2-Feleknas Uca 
3-Necdet İpekyüz 
4-Ayşe Acar Başaran 
5-Şükrü Baytar 
Şırnak: 
1-Abdullah Güngen 
2-Leyla Birlik 
3-Hüseyin Kaçmaz 
4-Nuran İmir 
Bartın: 
1-Yılmaz Topaloğlu 
2-Şayeste Salmanoğlu 
Ardahan: 
1-Taşkın Aktaş 
2-Yaşar Kaya 
Iğdır: 
1-Kıznaz Türkeli 
2-Habip Eksik 
Yalova: 
1-Ali Fuat Hatip 
2-Hediye Polat 
3-Abdurrazak Ekinci 
Karabük: 
1-Ensar Topal 
2-Mustafa Özsoy 
3-Derya Göçtürk 
Kilis: 
1-Kasım Kısa 
2-Ezel Aydın 
Osmaniye: 
1-Ahmet Eken 
2-Müslüm Çağan 
3-Derya Turhan 
4-Celal Eker 
Düzce: 
1-Yahya Macit 
2-Sema Güneş 
3-Mehmet Şerif Orgun 

hdp
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.