5 °C

”Herhangi bir ittifak arayışımız yok”

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Bizim düşüncemiz CHP'nin tek başına iktidar olması için halka gitmek, halk ile kucaklaşmak" dedi.

”Herhangi bir ittifak arayışımız yok”
ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, solda ittifak çağrılarını değerlendirirken, CHP'nin bir ittifak arayışı ve çağrısı olmadığını belirterek, "Bizim düşüncemiz CHP'nin tek başına iktidar olması için halka gitmek, halk ile kucaklaşmak" dedi.
Bilkent'teki Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezindeki gazilerle bayramlaşan Kılıçdaroğlu, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.
"Solda ittifak çağrıları var, CHP olarak siz bu çağrıları nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:
'CHP olarak bizim görüşümüz belli biz tek başına iktidar olmak istiyoruz. Herhangi bir ittifak arayışımız da yok. Bir çağrımız da yok. Siyasi partiler çağrı yapabilirler, bunlara saygı göstereceğiz, onlar kendi düşüncelerini aktarabilir. Ama bizim düşüncemiz, CHP'nin tek başına iktidar olması için halka gitmek, halk ile kucaklaşmak. Söylemlerimizi toplumun kılcal damarlarına aktarmak, bizim amacımız bu."
"Bizim çizgimiz bellidir"
Kılıçdaroğlu, "Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney'in mezarlarını ziyaret ettiniz, karanfil bıraktınız. Bu, CHP'de bir çizgi değişikliği mi oldu yönünde eleştiriler getirdi. Siz nasıl değerlendirirsiniz" sorusuna şu yanıtı verdi: 
"Bizim çizgimiz bellidir. Biz Kuvayı Milliye'den geliyoruz. Ulusal bağımsızlık savaşını veren kadroların kurduğu bir partiyiz. Biz sanata ve sanatçıya her zaman saygı duymuşuzdur. Onların görüşlerine katılmayabiliriz, görüşlerini benimsemeyebiliriz ama sanatına ve sanatçıya saygı duymak zorundayız. Onlar bizim ülkemizin bir parçası, bizim kültürümüzün bir parçası. Hatırlayın Nazım Hikmet, yıllar yılı, 'vatan haini' ilan edildi. Türkiye'ye cenazesi bile getirilmedi. Cesaret bile edilemedi. Kimse Nazım Hikmet'in mezarını ziyarete bile gidemiyordu. Korkarak, kaçak olarak gidebiliyordu. Şimdi bakın en sağcısından en solcusuna kadar Moskova'ya her giden Nazım Hikmet'in mezarını ziyaret ediyor. Gidenlerin hepsi Nazım'ın siyasi düşüncesini benimsiyorlar mı? Hayır ama sonuçta, o bizim ülkemizin bir parçası, bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Sinema sanatına damga vuran bir sanatçımız var, müziğimize damga vuran bir sanatçımız var. Biz bunları öne çıkarmak istiyoruz. Sanat ve sanatçı dünyanın her tarafında aykırı insanlandır. Aykırı insanların düşüncelerini benimsemesek bile onların ortaya koyduğu eserler, bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Biz, bu kültürümüzün bir parçası olan bu eserleri, radyolarda çalıyoruz, televizyonlarda müzik olarak kullanıyoruz. Sinema var, ödüller alınmış. Her ülke benim daha fazla sanatçım olsun diye çaba harcıyor. Bizse 'acaba sanatçıları nasıl yok edebiliriz' gibi bir düşünce içine girersek bu doğru değil."
"Türkiye'nin her tarafına gidiyoruz"
"Hafta sonu gerçekleştireceğiniz Diyarbakır gezisi var. Diyarbakır gezisini, özellikle Başbakan'ın eleştirilerinin ardından gerçekleştiriyor olmanızın özel bir anlamı var mı?" sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
"Şanlıurfa'ya gidiyorum. Uçak önce Diyarbakır'a indiği için Diyarbakır'a gidiyorum. Yurttaşlarla beraber olacağız. Bayramlaşacağız onlarla. Yani onlar başka bir ülkenin insanları mı? Bizim insanlarımız. Beraber gideceğiz, bayramlaşacağız. Belki bana sitem edecekler, kızacaklar, hoş geldin diyecekler, belki birisi bana çay, kahve ısmarlayacak. Sayın Başbakan demiyor muydu 'Siz Sivas'ın öte tarafına geçemiyorsunuz' diye. Her tarafına gidiyoruz. Eğer birileri Sivas'ın öte tarafına geçemiyorsa bu ülkede, önce Sayın Başbakan'ın dönüp kendisine sorması lazım. Neden bu ülke bu hale geldi diye. O yönetmiyor mu? Hem yöneteceksiniz, hem şikayet edeceksiniz? Doğru değil. Bizim şikayet etme hakkımız var. Çünkü biz yönetmiyoruz. Onların yönetme güçleri var, yönetiyorlar. Şikayet etmeye hakları yok. Türkiye'nin her karış toprağına siyasetçinin gitmesi, kendi yurttaşlarıyla seçmen kitlesiyle bir araya gelmesi, konuşması lazım. Bizim yaptığımız da bu."
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.