Hükümetten ilk açıklamalar

İstanbul'daki terör saldırısı sonrası hükümet kanadından yapılan açıklamalarda terör saldırısı kınandı ve mücadelenin süreceği bildirildi. Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Herkesi insanlık cephesinde olmaya davet ediyoruz" ifadesini kullandı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İstanbul Ortaköy'de ünlü bir gece kulübünde gerçekleştirilen saldırıda 39 kişi hayatını kaybetti, 65 kişi yaralandı. Saldırı sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ, olayla ilgili bilgileri paylaştı. Öte yandan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu yaptıkları açıklamalarla teröre karşı mücadelenin süreceğini ifade ettiler. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise "Herkesi insanlık cephesinde bir arada olmaya davet ediyoruz. Terörün karşısında barışın, insanlığın yanında durmaya davet ediyoruz" dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İstanbul'daki terör saldırısına ilişkin TRT Haber'e açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin bütün gücüyle terör örgütlerinin tamamını dize getireceğini belirten Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Zaten böylesine hain bir saldırının hem de bu akşam yapılmış olmasının önemli nedenlerinden biri de gerek DEAŞ olsun gerek PKK gerekse diğer örgütler olsun, milletimizin bütün imkanlarıyla son zamanlarda terör örgütlerine karşı vermiş olduğu mücadeledeki üstün başarıdır. Bu başarıdan ürken çevrelerin terör örgütlerini kullanarak Türkiye'ye bir cevap üretmeye çalıştıkları açıktır."

'Türkiye terör mücadelesini kazanacak'

Bunları aşacaklarını dile getiren Kurtulmuş, "İnşallah Türkiye bu sene, 2017'de terör örgütlerinin ve onların ağababalarının yapmak istediklerine inat, Türkiye terörle mücadelesini kazanacak ve 2017 hem içeride hem dışarıda terör örgütleri için son derece kötü bir yıl olacak, hesabını soracağız." diye konuştu.

Kurtulmuş, uluslararası camianın teröre karşı mücadelede iki yüzlü davranmayı bırakması gerektiğini vurgulayarak, "Terör örgütlerinin iyisi kötüsü... Her terör saldırısının ardından timsah gözyaşları dökerek üzüntü ifadeleri ama ardından şu ya da bu şekilde terör örgütlerine verilen desteklerden vazgeçilmesi. Çok net söylüyorum, dünyanın hiçbir yerinde hiçbir terör örgütü arkasında birtakım istihbarat destekleri olmazsa, lojistik destekleri olmazsa, silah destekleri olmazsa bir hafta bile ayakta duramaz." ifadelerini kullandı.

Dünya bir küresel terör tehdidiyle karşı karşıya ise bu küresel terör tehdidini besleyen birtakım güçlerin bulunduğunun aşikar olduğunu anlatan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Yoksa '3-5 tane baldırı çıplak adam bir araya geldiler, terör örgütü kurdular da insanları öldürdüler.' Böyle bir hikaye yok. Bütün bu terör örgütlerini destekleyen, bunlara güç veren birtakım güçlerin olduğu aşikardır. Bunların Türkiye'ye, Türkiye'nin özellikle 2015 Temmuz ayından itibaren bu kadar yoğun terör saldırısı altında kalmasının sebebi de ifade ettiğiniz gibidir. Türkiye'nin bir istikbal ve istiklal mücadelesi vermesinden rahatsız oluyorlar. Biz de bu mücadeleyi vereceğiz. Güçlü ve büyük bir Türkiye olarak bölgede oynanan oyunu bozacağız. Büyük resmi ortaya koymaya çalışan ikinci Sykes-Picot'yu ortaya koyarak bölgede hakları etnik mezhebi temelde paramparça yapmaya çalışan güçlere karşı mücadeleyi sürdüreceğiz."

'İnsanlığın yanında durmaya davet ediyoruz'

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bunun bedelinin terör tehditleri olarak döndüğünü dile getirerek, Türkiye'nin bu yoldan asla vazgeçmeyeceğini söyledi.

Terörün dili, dini, mezhebi ve meşrebinin olmadığını belirten Kurtulmuş, terör örgütlerinin hepsinin, ne olduklarını iddia ederlerse etsinler tamamının insanlık düşmanı olduğunu ifade etti.

Kurtulmuş, böyle bir şeyin İslam'la ve hiçbir inançla alakasının olmadığını vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Dolayısıyla bu insanlık düşmanı bir terör eylemidir, İslam düşmanı bir terör eylemidir. Her türlü inançlara karşı olan bir terör eylemidir. Milletimizin bu konuda da uyanık olması lazım. Teröristin adının Ahmet ya da George olmasının hiçbir farkı olmaz, bunlar hain, pespaye, kullanılan aşağılık adamlardır. Esas, bunların arkasındaki unsurlardır, güçlerdir onlar, baktığımız zaman da bunu yaptıranlar şimdi keyifle ellerini ovuşturarak bu terör örgütlerinden büyük keyif alıyorlar. Dolayısıyla bütün dünyaya tekrar sesleniyorum, iki tane cephe var, biri insanlık cephesidir, inancı ne olursa olsun insanlık onurunun hakkını korumak isteyenler. Diğeri ise insanlık düşmanı bir cephedir. Terör örgütleri, onlara destek verenler, terör örgütlerine mazeret üretenler. Herkesi insanlık cephesinde bir arada olmaya davet ediyoruz. Terörün karşısında barışın, insanlığın yanında durmaya davet ediyoruz."

Çavuşoğlu: Hedef birliğimiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "İstanbul'da alçak terör saldırısında hayatını kaybedenlere Rabb'imden rahmet, yaralılara şifa dilerim. Terörün hedefi birliğimizdir." ifadesini kullandı.

Elvan: Gereken cevap verilecek

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Twitter hesabındaki paylaşımında, İstanbul'daki terör saldırısının tüm insanlığı hedef aldığını belirtti.

Elvan, şunları kaydetti:

"Alabildiğine aşağılık yöntemlerle ülkemize ve milletimize saldırıyorlar. Sivilleri, masumları hedef almaktan çekinmeyen bu vahşilere devletimiz gereken cevabı verecektir, vermektedir. Eğer hainler bu saldırılar ile bizleri yıldırmaya veya korkutmaya çalışıyorsa yanılıyorlar. Vatandaşlarımızın ve masumların kanını yerde bırakmayacağımızı bilsinler. Türkiye, terörle mücadelesinde kararlıdır ve tüm terör örgütlerini yok edinceye kadar bu mücadele sürecektir.

Bu alçak saldırının arkasındaki güçler de bundan nasibini alacaktır. İstanbul'daki saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Başımız sağ olsun."

İstanbul'da gece kulübüne silahlı saldırıİstanbul'da gece kulübüne silahlı saldırı

Bozdağ: Etkin mücadeleyi zaafa uğratmayacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara şifa diledi.

Bozdağ, şunları kaydetti:

"İstanbul'daki menfur terör saldırısını yapan teröristi, saldırı emri verenleri ve saldırıya yardım edenleri lanetliyorum. Bu, Türkiyemize, huzurumuza, birliğimize, kardeşliğimize ve hepimize yapılmış kalleş ve hain bir terör saldırısıdır. Hiçbir terör saldırısı birliğimizi bozamayacak, kardeşliğimizi yok edemeyecek, Türkiye'nin terörle etkin mücadelesini zaafa uğratamayacaktır. Terörün kökünü kazımak için Türkiye, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da kararlı ve etkin mücadelesini sürdürecek, terörü bitirecektir."

Akdağ: Dört yaralının durumu ciddiAkdağ: Dört yaralının durumu ciddi

Müezzinoğlu: Üstesinden gelecek dirayetimiz var

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu İstanbul Ortaköy'de düzenlenen terör saldırısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Müezzinoğlu Ortaköy'de düzenlenen terör saldırısına ilişkin, "Hiçbir insani değerle bağdaşmayacak bu tür eylemler esasında insanlık suçu olarak değerlendiriliyor ama ne yazık ki bu terör eylemlerine karşı medeni dünyanın duruşunu da insan vicdanı tekrar tekrar sorguluyor. Bugün Türkiye'mizde veya dünyanın değişik coğrafyalarında yaşanan terör eylemlerine baktığımızda, esasında çok farklı hesapların sonucu insanların katledilmesiyle hele hele masum insanların katledilmesiyle insanlık vicdanı katlediliyor, insanlık katlediliyor." açıklamalarında bulundu.

Bakan Müezzinoğlu açıklamasında, "Türkiye'deki terör eylemlerine baktığımızda da yine farklı argümanlarla, farklı figürlerle, farklı noktalarla ama perdenin arkasını analiz ettiğimizde esasında hesabın net olduğunu, bu millet üzerine olduğunu, bu ülke üzerine olduğunu, bu devlet üzerine olduğunu gördüğümüz olayları yaşıyoruz. Bu farklı noktalardan farklı muhataplarla ve farklı argümanlarla yapılan bu terör eylemlerinin esasında perde arkasındaki organizasyonunun milletin kaderiyle ilgili olduğunu, bu ülkenin geleceğiyle ilgili olduğunu okuyan bir milletimiz var. Bunun üstesinden gelecek bir dirayetimiz var. İnşallah birlik ve beraberlik içinde bu hain eylemlerin üstesinden gelecek, bu hain terör eylemlerini organize edenler de bu gücü umut ederim ki bundan sonra kendilerinde bulamayacaklardır" dedi.

Saldırıya dünyadan tepki yağıyorSaldırıya dünyadan tepki yağıyor

"65 yaralıdan 4'ü ağır"

Cook: Türkiye, acınızı paylaşıyoruzCook: Türkiye, acınızı paylaşıyoruz