İlaçta 'karekod' dönemi

Bu yıldan itibaren kimlik numarası olmayan ilaç eczanelerde satılamayacak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL  - Yeni yılla birlikte ilaç sektörü ve eczacılarla ilişkilerde karekod uygulamasına geçmeye başladıklarını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, "Karekod sistemiyle Türkiye'de üretilen ve ithal edilen herhangi bir ilaç üretildiği andan itibaren bir kimlik numarasına sahip olacak. Karekodsuz ilacın piyasaya verilmesini Mayıs ayından itibaren yasaklayacağız" dedi.

Türkiye'de ilaç sanayini daha rasyonel bir zemine oturtmak, ilaç sektöründeki kayıt dışılığı ve yolsuzluğu önlemek için bir çaba içerisine girdiklerini anlatan Dinçer, karekod uygulamasının vatandaşların ilaç ve tedavi güvencesini sağlama alacağını vurguladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dinçer, şöyle konuştu:

"Karekod sistemiyle Türkiye'de üretilen ve ithal edilen herhangi bir ilaç üretildiği andan itibaren bir kimlik numarasına sahip olacak. Şimdiye kadar ilaçlarda barkod sistemi ya da ilaç fiyat kupürü bulunuyordu veya her ikisi beraber vardı. Karekod, barkod bilgilerini, kimlik numaralarını, üretim seri numaralarını ve üretim tarihini içine alan bir muhteviyata sahip. Kimlik numarası olmayan hiçbir ilaç eczanelerde satılamayacak.

İlaç, depolara giderken kimlik numarasıyla gidecek, bu numara ile eczane rafına konacak ve tüketicinin eline geçecek ve o kimlik numarasıyla başka bir ilaç satılamayacak. Bu açıdan bakıldığında çok önemli ve ciddi bir tedbir aldık. Yoğun bir şekilde tüm Türkiye'de eczacılarla bu sistemi uygulamaları konusunda görüşmeler yaptık ve yapıyoruz."

İlaç sanayicilerinden destek bekleniyor

Karekod sistemine geçen eczacıların ücretlerini bir ay önce ödeme taahhüdünde bulunan Dinçer, "Bunun da gerekçesi şu; karekod sistemine geçmek için az da olsa yatırım yapmak gerekiyor. Yatırımları finanse etmek için ek para ödeme imkanı yok, ama alacaklarını daha erken ödeyerek onlara bu fırsatı vermek istiyoruz. Buradan bütün eczacılardan, ilaç deposu işletenlerden ve ilaç sanayicilerinden bu konuya destek vermelerini istiyorum ve daha güvenli bir sektör oluşturmak için yardım etmelerini bekliyorum" dedi.

2010'dan sonra karekodsuz ilaç satılmayacak

Bir gazetecinin, "Eczacıların karekod sistemine geçmesi zorunlu mu?" sorusu üzerine Dinçer, şu anda bir yaptırım düşünmediklerini, eczacıları sadece teşvik ettiklerini belirtti.

"Karekodsuz ilacın piyasaya verilmesini Mayıs ayından itibaren yasaklayacağız" diyen Dinçer, şu anda ilaç sanayinin karekodlu ilaçları eczanelere göndermeye başladığını, Mayıs ayına kadar da barkodlu ve fiyat kupürlü ilaçların piyasaya sunulmasına izin verileceğini bildirdi.

Dinçer, "Türkiye'de 2010 yılından sonra hiçbir şekilde karekodsuz ilaç satılmayacak" dedi.

Bir gazetecinin, karekod sisteminin eczacılara maliyetini sorması üzerine Dinçer, "300 ile 1000 lira arasında maliyet olacak. Eczacıların sadece karekod okuyacak bir makineye ihtiyaçları olacak. Bilişim altyapısını Sosyal Güvenlik Kurumu karşılayacak" diye konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir