4 °C

İlk raunt Kılıçdaroğlu'nun

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Kılıçdaroğlu'nun yolladığı listeyi onayladı.

İlk raunt Kılıçdaroğlu'nun

ANKARA  - Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Kılıçdaroğlu'nun yolladığı listeyi onayladı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, "CHP Genel Başkanı tarafından Başsavcılığa dün gönderilen yazı ile parti tüzüğünün 39. maddesi gereğince, parti genel başkanı tarafından Parti Meclisi üyeleri arasından seçilen MYK üyelerinin isimleri, Siyasi Partiler Yasası'nın 10. maddesi uyarınca, siyasi partiler siciline, Merkez Yönetim Kurulu üyeleri olarak işlenmiştir" duyurusunda bulundu.

"Yeni CHP yeni yönetim"

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Genel Sekreter Önder Sav’ın tepki gösterdiği “Yeni CHP” ifadesine açıklık getirerek “Yeni CHP’den kastımız, CHP’nin yeni yönetimidir. Bu yönetim halktan yana yönetimdir. Korkulara karşı gelen bir yönetimdir. Özgürlüğü getiren bir yönetimiz biz” dedi. Kılıçdaroğlu, kendisine yöneltilen CHP’nin eksenini kaydırdığı suçlamasına da yanıt vererek “CHP’nin ekseni, yolu bellidir. Laik, demokratik, sosyal hukuk devleti ve çağdaş uygarlıktır. CHP’nin yeri halkın bağrıdır, halkın kucağıdır” diye konuştu.

"Yeni CHP, yeni yönetim"

CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav’ın tepki gösterdiği “Yeni CHP” ifadesine de açıklık getiren Kılıçdaroğlu, “Biz yeni CHP derken sanki böyle sıfır, hiç yokmuş, geçmişi unuttuk, yeniden CHP’yi kurduk diye bir anlayışı demiyoruz, böyle bir anlayış yok. Yeni CHP’den kastımız, CHP’nin yeni yönetimidir. Bu yönetim halktan yana yönetimdir. Korkulara karşı gelen bir yönetimdir. Özgürlüğü getiren bir yönetimiz biz. Hiç kimse bizi özgürlüğün dışındaki bir alana, hukukun dışındaki bir alana taşımayacaktır” diye konuştu.

Salonda bulunan partililerin “Halkız, haklıyız, kazanacağız” sloganı atması üzerine Kılıçdaroğlu, “Zaten haklı olduğumuz için kazanıyoruz” dedi.

İlçe başkanlarından Kılıçdaroğlu'na destek

CHP İstanbul İl Sekreteri Bülent Kerimoğlu, 24 ilçe başkanıyla birlikte Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu ve yeni yönetimini desteklediklerini açıkladı.

Kerimoğlu, CHP İstanbul İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu ilçe başkanlarının, il kadın kolları başkanı ve yönetiminin, il gençlik kolları başkanı ve yönetiminin yanı sıra İstanbul il yönetiminde bulunan 13 kişinin Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklediğini bildirdi.

Türkiye'nin içinde bulunduğu zor koşullarda, CHP'nin bir kez daha tarihi görevini yerine getirmesini beklediklerini ifade eden Kerimoğlu, "Bu anlamda halkımıza ve örgütümüze, yürekten inandığımız Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu'na, yeni yönetimine olan tam desteğimizi bir kez daha kararlı şekilde ifade ediyoruz" dedi.

Bazı üyeler imzalarını geri çekti

CHP'de dün Önder Sav'ın da katıldığı Parti Meclisi'nde (PM), olağanüstü tüzük kurultayı yapılması için imza veren bazı üyelerin imzasını çektiği öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, CHP Sivas Milletvekili ve PM üyesi Malik Ecder Özdemir, yaptığı yazılı açıklamada, "PM'de toplanan imzaların amacını aştığını ve bu durumun hem partisi hem de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu yıpratacağına inandığı için" imzasını geri çektiğini bildirdi.

Dün imza atan CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal da tavrını değiştirdi. Soysal, bu ortamda yapılacak kurultayı doğru bulmadığını söyledi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.