10 °C

”İMKB 1 trilyon dolara yaklaşırsa dünya ortalamasını yakalarız”

SPK Başkanı Akgiray, İMKB'nin büyüklüğünün 300 milyar dolardan biraz fazla olduğunu belitti.

”İMKB 1 trilyon dolara yaklaşırsa dünya ortalamasını yakalarız”

İSTANBUL - Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, "İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) büyüklüğü aşağı yukarı 300 milyar dolardan biraz fazla, bu 1 trilyon dolara yaklaşırsa ancak dünya ortalamasını yakalamış olacağız" dedi.

Akgiray, Despec Bilgisayar Pazarlama ve Ticaret A.Ş'nin, Aralık ayında Borsa'da işlem görmesi dolayısıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Despec Türkiye ile Index Grubu'nun üçüncü firmasının halka açıldığını ve bunun örnek teşkil eden bir girişim olduğunu belirtti. 

Bu tür girişimlerin Türk sermaye piyasasını büyütmek için gerekli olduğuna işaret eden Akgiray, şunları söyledi:

"Bugün Türkiye'de bir tane hisse senetleri piyasamız var. O da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB). İMKB'nin büyüklüğü aşağı yukarı 300 milyar dolardan biraz fazla. Bu 1 trilyon dolara yaklaşırsa ancak dünya ortalamasını yakalamış olacağız. Daha da büyümüş olması lazım ki bizim kategorimizde, gelişmekte ülke olmaya aday ülkeler kategorisinde ortalamayı yakalayalım. Dolayısıyla bu yöndeki her çalışma çok değerli."

Vedat Akgiray, sermaye piyasalarında olmanın, halka açık olmanın çok önemli olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin bu yönde çok olumlu gelişmeler kaydettiğini ifade etti.

Akgiray, Despec Grubu'nun yurt dışındaki diğer firmalarını da Türkiye'de halka arz etmesini beklediklerini bildirdi.

Despec Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik de halka arza ilişkin şunları kaydetti:

"Index Grup olarak, sermaye piyasalarına duyduğumuz güveni ve şirketlerimizin bu piyasaların içinde yer almasından duyduğumuz memnuniyeti her zaman keyifle belirtiyoruz. Grup firmalarımızdan Index Bilgisayar'ın 2004 yılında, Datagate'in ise 2006 yılında yapılan halka arzını takiben yaşadığımız pozitif tecrübelerle halka arzların faydasına çok inanıyoruz. Özellikle şirketler açısından, sağlıklı büyüme ve kurumsallaşma gibi iki temel faktörün sermaye piyasalarının katkılarıyla çok hızlı olgunlaştığını söyleyebiliriz.

Bu açıdan, grup içinde gerek öyküsü gerekse bilançosu itibarıyla son derece güçlü bir yapısı olan Despec'in de sermaye piyasalarında olmasını kuvvetle benimsemiştik. 2010'un ikinci yarısı itibarıyla Türkiye'de, özellikle tüm finans kuruluşlarının halka arz seferberliği gibi çok pozitif bir aksiyona girmesi bizi de çok cesaretlendirdi. Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş'nin liderliğinde şirketimizin halka arzıyla ilgili çalışmaların finalini yapıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz."

Bilecik, gelecek 3 ile 5 yılı kapsayan büyüme planlarına dönük yatırımları gerçekleştirmek üzere bir planları olduğunuk, bu güçlü iş planlarının, halka arzın olmasıyla daha kolay gerçekleşeceğini gördüklerini belirtti.

"Özellikle tüketim malzemelerinin "aksesuarlar" diye adlandırdığımız kulvarında birçok yeni ürün grubunu portföyümüze almak istiyoruz" diyen Bilecik, bunun yanı sıra yazıcı ve çevre birimlerinin, tüketim malzemeleri içinde yer alan ve "muadil ürünler" diye adlandırdıkları birçok markanın portföylerine girişini sağlayacaklarını kaydetti.

Bilecik, "Ayrıca, kırtasiye gibi, Türkiye'de ticaretin en geleneksel kanallarını bilişim teknolojilerinin genel ürünleriyle daha fazla buluşturup, kırtasiye kanalı içinde muhtelif ürünleri pazara sunmuş olmayı hedefliyoruz. Genel olarak bu halka arzı gerçekleştirdiğimizde sağlıklı büyüme planlarımızı daha rahat hayata geçireceğimize inanıyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından Despec Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik tarafından, SPK Başkanı Vedat Akgiray'a, üzerinde nazar duası olan bir tablo hediye edildi.

Despec, paylarının yüzde 39,35'ini halka arz edecek

Index Grup şirketlerinden Despec Bilgisayar Pazarlama ve Ticaret A.Ş, liderliğini Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş'nin yaptığı konsorsiyum aracılığıyla paylarının yüzde 39,35'ini halka arz ediyor.

Talebin 25-26 Kasım günleri toplanmasının ardından, Despec'in Aralık ayı içinde İMKB Ulusal Pazar'da işlem görmesi bekleniyor. Satıştan sağlanacak gelirin sermaye artırımı ile gelecek olan kısmı Despec'in büyüme ve yeni yatırım planlarının fonlanmasında kullanılacak.

Index Grup bünyesindeki üçüncü büyük şirket olan Despec Türkiye, halka arz sürecinin sonuna geldi. 57 milyon dolarlık (82,2 milyon TL) piyasa değeriyle halka açılacak olan Despec'in 7,15 lira fiyattan satışa çıkarılması ve bu satıştan yaklaşık 22,6 milyon dolar (32,4 milyon TL) gelir elde edilmesi bekleniyor.

Halka arz sonrası piyasa değeri 82,2 milyon lira olacak olan Despec'in yüzde 39,35'inin satışından elde edilecek gelirin sermaye artırımı ile gelecek olan kısmı, Despec'in büyüme ve yeni yatırım planlarının fonlanmasında kullanılacak.

Şirket sermayesinin 11 milyon liradan 11 milyon 500 bin liraya artırılması nedeniyle ihraç edilecek 500 bin lira ve mevcut ortakların sahip olduğu 4 milyon 25 bin lira olmak üzere, toplam 4 milyon 525 bin lira nominal değerli paylar halka arz edilecek. 

Index Grup'un en büyük şirketi olan İndeks Bilgisayar Sistemleri Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin (İndeks Bilgisayar) hisselerinin 2004 yılında, Datagate Bilgisayar Malzemeleri A.Ş.'nin (Datagate) hisselerinin ise 2006 yılında halka arz edilmesinin ardından, Despec de paylarının yüzde 39,35'ini borsada satışa sunuyor ve sermayesini 11 milyon liradan 11 milyon 500 bin liraya çıkarıyor.

Şirket faaliyete geçtiği 1998 yılı dahil olmak üzere, her yıl İnterpromedya'nın satış sonuçlarına göre yaptığı Türkiye Bilişim Şirketleri Sıralamasında "Tüketim Malzemeleri" özel bölümünde ilk sırada yer alıyor. 

İMKB Yönetim Kurulu Başkanlığının 3 Kasım 2010 tarihli toplantısında, Despec'in halka arz edilecek olan paylarının İMKB Ulusal Pazar'da işlem görebileceğine karar verildi. Söz konusu paylar, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından da 4 Kasım 2010'da kayda alındı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.