9 °C

İşçiler, 1 Mayıs'a hazır

'1 Mayıs İşçi Bayramı'ında sendikalar ve işçi örgütleri 'aş ve iş' talebinde bulunacak.

İşçiler, 1 Mayıs'a hazır

ANKARA - İşçiler, memurlar, emekliler, işsizler, gençler ve kadınlar, ülke genelindeki tüm emekçiler yarın kutlanacak olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ne hazırlanıyor. 1 Mayıs’ta sokağa, “Sosyal adalet, eşitlik, özgürlük ve demokrasi” parolasıyla çıkacak olan emekçiler, hükümetten"iş ve aş” talebinde bulunacak.

Emekçiler yarın kutlanacak olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için hazırlıklarını tamamladı. Ülke genelinde coşkuyla kutlanacak olan 1 Mayıs’ın bu yılki en önemli adresi yine İstanbul TAKSİM Meydanı olacak. Türk-İş, HAK-İŞ, DİSK, Memur-Sen, KESK, TMMOB, TTB ve TEB’in ortak kutlama kararı aldığı 1 Mayıs’ta birçok sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri de sokaklarda olacak. Ellerinde pankartlarla, sloganlarla, dillerinde türkülerle alanları dolduracak olan yüz binlerce emekçi “iş ve aş” talepleriyle alanları dolduracak.

1 Milyon katılım bekleniyor

Sendikalar 1 milyon emekçinin yarın Taksim/1 Mayıs alanını doldurmasını bekliyor. 1 Mayıs Pazar günü Taksim alanına dört koldan yürüyecek olan emekçiler, Dolmabahçe tarafında toplanan TÜRK-İŞ, Hak-İş ve Memur-Sen ve arkalarında bulunan siyasi parti, demokratik kitle örgütleri Gümüşsuyu ve Mete caddelerinden; Şişhane tarafından gelen KESK ve arkasındaki kortej Tarlabaşı Bulvarından; Şişli tarafından gelen DİSK, meslek odaları ve arkasındaki kortej gezi parkı yanından alana girecek. Saat 11.00’de kurum başkanlarının anıta çelenk koymaları ve saygı duruşuyla alana giriş başlayacak. Alanda kürsüden tiyatro sanatçılarının seslendirdiği şiirler okunacak, açılış Ruhi Su Dostlar korosu ve sanatçıların seslendireceği 1 Mayıs Marşı ile başlayacak. Grevde bulunan işçiler ve emekçilerin okuyacağı ve tüm Türkiye’de yapılan yüzün üzerindeki kutlamalarda okunacak ortak metinden sonra kurum temsilcileri sunuşlarını yapacak. Daha sonra 1 Mayıs Taksim kutlamalarını örgütleyen, katılan bütün emek, meslek örgütleri, siyasal partiler, demokratik kitle örgütleri, platformlar, siyasal dergiler adına hazırlanan ortak metin okunacak. Konuşmaların tamamlanmasından sonra konsere geçilecek. Konsere Kardeş Türküler, Grup Yorum ve Agire Jiyan katılacak.

 40 bine yakın polis görevli, yollar trafiğe kapalı

İstanbul’da 38 bin 500 polisin görev yapacağı"1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü" için İstanbul’da trafik önlem ve uygulamaları saat 7.00’de başlayacak ve etkinlik bitimine kadar sürecek. Trafiğe kapatılacak olan yollar ile alternatif güzergâhlar şöyle: İskender Caddesi’nden gelen akım Şişhane Meydan’da Okçumusa Caddesi, Bankalar Caddesi’ne yönlendirilecek, Abide-i Hürriyet Caddesi’ne akım verilmeyecek, akım Hürriyettepe Işıklardan Cevahir Otel istikametine yönlendirilecek. Darülaceze’den Hürriyettepe Işıklar istikametine gelen akım ve Bomonti Dereden gelen akım Cevahir Otel önünden tekrar Darülacize Caddesi’ne yada Bomonti yönüne yönlendirilecek, Mecidiyeköy’den Halaskargazi Caddesi’ne akım verilmeyecek, akım Esentepe istikametine yönlendirilecek,  Şişli yönüne gitmek isteyen zakım, Ergenekon Caddesi, Kurtuluş Caddesi ve Dolapdere’ye yönlendirilecek, Dolmabahçe’den Gümüşsuyu’na ve Küçük Çiftlik’e akım verilmeyecek, gelen akım sahil yönünden Karaköy’e verilecek, Adilbaba (Maçka taksi) yönünden gelen akım Teşvikiye Caddesi’ne yönlendirilecek, Teşvikiye Caddesinden Mete Caddes’ine çıkan tünel kapalı tutulacak, Perşembe Pazarından ve Unkapanı’ndan gelen akım Şişhane’den kesilip Kasımpaşa yönüne yönlendirilecek, Tarlabaşı Bulvarı’na akım verilmeyecek, Kasımpaşa’dan gelen akım Unkapanı ve Perşembe pazarına mecburi olarak yönlendirilecek, Dolapdere’den Yedikuyular-Divan istikametine akım verilmeyecek, Dolapdere kavşağı’ndan (U) dönüşü yaptırılacak, Dolapdere Caddesinden Ömer Hayyam Caddesine akım verilmeyecek, Teşvikiye Caddesinden gelen akım Nişantaşı Kavşağından Rumeli Caddesine verilmeyip Valikonağı alt başa yönlendirilecek, Süleyman Seba Caddesinden gelen akım Bayıldım Caddesine verilmeyip sağa Teşvikiye Caddesine yönlendirilecek, oğazkesen Caddesi trafiğe kapatılacak, gelen akım Karaköy istikametine mecburi yön yapılacak, Mebusan Yokuşu trafiğe kapatılacak, Karaköy istikametine doğru mecburi yön yapılacak, Sıraselviler Caddesinden gelen akım, Cihangir Firuzağa Meydan’dan kesilerek Boğazkesen istikametine yönlendirilecek,

Trafiğe kapalı olan caddeler ise şöyle: “Mecidiyeköy Ortaklar'dan itibaren Halaskargazi Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Yedikuyular Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı, Sıraselviler Caddesi, Gümüşsuyu Caddesi, Taşkışla Caddesi, Taşkışla Tünel, Rumeli Caddesi, Abdulhak Hamit Caddesi."

Ankara'da eylem 11'de başlayacak

Öte yandan, emekçiler Ankara’da yapılacak eylem için saat 11.00’da Ankara Garı'nda toplanmaya başlayacak. Daha sonra Sıhhiye Meydanı'na yürüyerek olan emekçiler Talat Paşa Bulvarı ile Atatürk Bulvarları'nı izleyerek Sıhhiye Meydanı'na ulaşacak. Kutlama saat 14.00’da Sıhhiye Meydanı’nda yapılacak.

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.