28 °C

İstanbul Boğazı tek yönlü kapatıldı

Bahama bayraklı 115 metre boyunda ve 75 metre yüksekliğindeki platformun geçişi sürüyor. Platform, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün altından geçerken ağırlığı artırılarak batırıldı ve geçişi bu şekilde sağlandı.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Romanya'nın Constanta Limanı'na gitmek üzere İspanya'nın Las Palmas Limanı'ndan yola çıkan, 115 metre boyunda ve 75 metre yüksekliğindeki petrol arama platformu, saat 08.45'te boğaza giriş yaptı. 

İstanbul Boğazı'ndaki seyrini sürdüren 36 bin 863 groston ağırlığındaki "Scarabeo 9" adlı petrol arama platformunun geçişi nedeniyle Boğaz tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı. 

Platform, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün altından geçerken ağırlığı artırılarak batırıldı ve geçişi bu şekilde sağlandı.

Şu anda 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü arasında yol alan platformun boğazlardan geçişi 12 saat olarak planlandı.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait "Kurtarma-3", "Kurtarma-7", "Kurtarma-8", "Kız Kulesi" römorkörleri, acil müdahale gemisi Nene Hatun ve "Kıyem-6" botunun refakat ettiği platformun geçişinin tamamlanmasının ardından İstanbul'da boğaz trafiği normale dönecek.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap