11 °C

İstanbul Tıp'ta 'döner sermaye' eylemi

İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi sağlık çalışanları 2 saat iş bıraktı

İstanbul Tıp'ta 'döner sermaye' eylemi

İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesinde çalışan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyesi bir grup, 2 saatlik iş bırakma eylemi yaptı.

Hastanenin Cerrahi Monoblok binası önünde bir araya gelen yaklaşık 300 kişilik grup, 08.00-10.00 saatleri arasında iş bıraktı.

Daha sonra sloganlar atıp alkış ve ıslıklar eşliğinde yürüyüşe geçen gruptakiler, ardından hastanenin bağlı bulunduğu fakültenin dekanlık binası önüne geldi.

SES Aksaray Şube Başkanı Songül Beydilli burada yaptığı basın açıklamasında, eylemlerinin döner sermayenin adil bir şekilde dağıtılmaya başlamasına kadar devam edeceğini söyledi.

Sağlık hizmetinin ekip işi olduğunu vurgulayan Beydilli, şöyle konuştu:

"Biz burada olmadan hiçbir iş yürümez. Ne ameliyat yapabilirsiniz, ne hasta muayene edebilirsiniz, ne de röntgen çekebilirsiniz. Buradaki insanlar emek verdiği için siz çalışabiliyorsunuz. Bu yüzden bu adaletsizliğe son verilmesi için bizim yanımızda yer alın. Hemşiresinden, laborantına, temizlikçisine, elektrikçisine kadar bu iş ekip işidir. Biz emekliliğe yansımayan bir döner sermaye yerine maaşlarımıza zam istiyoruz."

Hastanenin acil, çocuk ve onkoloji servislerinde çalışan sağlık personelinin katılmadığı eylem, açıklamanın ardından sona erdi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.