16 °C

”İstanbullu'nun cebinden 4 milyon euro alındı, Topbaş susuyor”

CHP İstanbul adayı Kılıçdaroğlu, asfalt yolsuzluğu ile ilgili olarak "Serdar Kepenek bugüne kadar niye ortaya çıkmıyor?" diye sordu

”İstanbullu'nun cebinden 4 milyon euro alındı, Topbaş susuyor”

İSTANBUL - CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, "İstanbullu'nun cebinden alınan 4 milyon euro var. Sayın Kadir Topbaş sessizliğini koruyor. Serdar Kepenek bugüne kadar niye ortaya çıkmıyor? Ne özelliği var? Herhalde kelebek oldu. Uçtu yani, ama kelebeklerin ömrünün kısa olduğunu biliyorsunuz" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Esfender Korkmaz başkanlığında yapılan "Ekonomik Krizin Toplumsal Etkileri İstanbul Araştırması"nın sonuçları, Dedeman Otel'nde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu, insanların günlük yaşamlarında işsizlik ve yoksulluğu iliklerine kadar hissettiklerini belirterek, İstanbul'da yoksulluğun ve işsizliğin giderilmesi için kadınların hesabına 600 TL yatırma ve her evden bir sigortalı yapma projelerinin bulunduğunu anımsattı.

Kılıçdaroğlu, kaynak yaratan ve yarattığı kaynağı hakça bölüşen bir belediye hedeflediklerini ifade ederek, "Biz İstanbul'un rantına değil İstanbul'un sorunlarına talip olmak istiyoruz. Birileri İstanbul'un rantına sahip oldu ve son 6 yılda Japonya'dan daha fazla dolar milyarderi Türkiye'de çıktı" diye konuştu.

"Serdar Kepenek herhalde kelebek oldu uçtu"

Bir gazetecinin, "Alim Sudaş ismini gündeme getirdiniz. Daha detaylı bilgi verir misiniz?" sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Bu konuda daha sonra bilgi vereceğiz. Yine uluslararası bir konferans yapıldığı söyleniyor. Büyük paralar ödeniyor. Bunun sonuçlarını biz de merak ediyoruz. Konferansa kaç kişi katıldı? Ne kadarlık otel masrafı ödendi? Bu parayı niçin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ödedi? Uluslararası konferanslar düzenleyen kuruluşlara değil de niçin böyle bir kişiye verildi? Bunu soracağız.

Asfalt olayı biliyorsunuz gittikçe renkleniyor. Merak ediyorum nasıl bir belediye başkanımız var? Olağanüstü bir yolsuzluk var. İstanbullu'nun cebinden alınan 4 milyon euro var. Sayın Kadir Topbaş sessizliğini koruyor. Nasıl bir belediye başkanı anlamak mümkün değil. Gerçi kendisinin görünürde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu biliyorum. Sizler aracılığıyla istirham ediyorum. Sayın Başbakan bu soruyu yanıtlar mı acaba?

Serdar Kepenek bugüne kadar niye ortaya çıkmıyor? Ne özelliği var? Herhalde kelebek oldu. Uçtu yani, ama kelebeklerin ömrünün kısa olduğunu biliyorsunuz. En son İsfalt bazı Alman isimler açıkladı. Bunlar gelip kurs verdiler diye... Onların da hayali olduğu ortaya çıktı. Çünkü yabancı birisinin Türkiye'de çalışması için bakanlıktan izin alınması lazım. Öyle bir izin yok."

Bu isimler için sigorta ve gelir vergisi de ödenmediğini ifade eden CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kılıçdaroğlu, "O zaman sormayacak mı İstanbullu bu 4 milyon euro'yu nereye, nasıl ödediniz ve hangi gerekçelerle ödediniz? Sayın Kadir Topbaş belki cebinden ödemiş olabilir. Cebinden ödediyse o zaman bunu açıklasın. 'Ben bu parayı cebimden ödedim' desin. Ama İstanbul'un belediyesinin cebinden ödenmişse bunu da açıklaması lazım. Gerçekten bir belediye başkanıysa tabii. Görünürde bir belediye başkanıysa açıklamamak da tabii ki haklı. Belediyeyi tanımıyor. Belediyeyi bilmemiş olabilir." dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap