12 °C

İşte Evren ve Şahinkaya'nın serveti

Evren ve Şahinkaya'nın mal varlıklarını araştırılarak mahkemeye gönderildi.

İşte Evren ve Şahinkaya'nın serveti

 

 
ANKARA - 12 Eylül darbesi davasının sanıkları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın mal varlıklarını araştırarak, mahkemeye gönderen Mali Suçları Araştırma Kurumu'nun (MASAK) raporunda, Evren ve Şahinkaya'nın yanı sıra eşleri ve çocuklarından oluşan 9 kişiyle ilgili bilgiler yer aldı.
 
Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın 14 Eylül Cuma günü görülen son celsesinde, MASAK'tan istenen raporun ulaştığı açıklanmıştı.
 
Mahkeme, duruşma sonunda, MASAK raporu ve eklerinin dava dışı kişilerin mali bilgilerini de içermesi nedeniyle, örnek alınmadan, bugünden itibaren 3 gün süreyle davanın taraflarınca incelenebileceğini karar altına almıştı.
 
Bazı müdahil avukatları, ara karar doğrultusunda MASAK raporunu inceledi.
 
Avukatların verdiği bilgiye göre raporda; Kenan Evren, Sekine Evren, Nebahat Şenay Gürvit, Semahat Gülay Evren, Miray Emine Göksu (Evren), Tahsin Şahinkaya, Sema Şahinkaya, Sevgi Şahinkaya Kartal ve Serdar Şahinkaya'nın mali durumlarına ilişkin bilgiler bulunuyor.
 
MASAK'ın 2 klasörü bulan belgeleri arasında, bu kişilerin mal varlıklarıyla ilgili bütün bankalara yazılan yazılar ve gelen cevaplar yer alıyor. Bankalardan gönderilen bazı cevaplar, ''belirli bir yıldan önceki kayıtların bulunmadığı'' bilgisini içeriyor.
 
Yapılan incelemede; Kenan Evren üzerine 3, Nebahat Şenay Gürvit üzerine 5, Semahat Gülay Evren üzerine 9 kayıtlı araç bulunduğu belirlendi.
 
İncelemelere göre; Tahsin Şahinkaya üzerine 2, Sevgi Şahinkaya Kartal üzerine 1 ve Serdar Şahinkaya üzerine 2 araç bulunuyor.
 
MASAK'ın 55 sayfalık raporunda, sanıkların hissesi bulunan şirketler ve gayrimenkul bilgileri de yer aldı.
 
Mal varlıklarının bazılarının yanına kırmızı kalemle, 'olağan dışı' notunun düşüldüğü rapora ilişkin Bugün gazetesinin haberine göre;
 
Evren ve Şahinkaya’nın yaklaşık 20-30 bankada hesabı, çok fazla miktarda para hereketlerinin göze çarptığı bu hesaplarda bakiyeler ve şirket hisseleri saptanırken, bazı hesaplarda 400, 500, 600 bin lira gibi para giriş çıkışları bulunduğu belirtildi.
 
2001'den günümüzü kapsayan dönemde, Evren ve ailesine ait çok fazla yeni kurulmuş şirket kaydı tespit edildi. Buna göre Evren şu an Marmaris Sağlık Hizmetleri A.Ş ile Marmaris Liman Hizmetleri A.Ş şirketlerinin ortağı gözüküyor. Bodrum'da 3 yazlık sahibi olan Evren; Datça, Bornova, Muğla Merkez'de ise kendisine ait bazı yerlerin "alım-satım" işlemini yaptığı belirlendi.
 
Şahinkaya gayrimenkul zengini
Time dergisi tarafından dünyanın en zengin 50 generalinden biri olarak gösterilen Tahsin Şahinkaya'nın ise iki aracı bulunuyor.
 
Raporda darbe dönemine ilişkin kayıtlar olmadığı için; Şahinkaya'nın "1980 sonrası TSK'ye F-16 uçaklarının alımı sayesinde mal varlığına milyar dolarlar kattığı" iddiası kanıtlanamadı. Raporda, Şahinkaya'nın 19 Aralık 2002'de İzmir Menderes Özdere Köyü'nde 5 yazlık satın aldığı belirtildi. Şahinkaya'nın ayrıca memleketi olan Merzifon ve İstanbul'da arsa, kat ve daireleri olduğu anlatıldı.
 
Kalem kalem sayıldı
Raporun ekinde yer alan belgelerde, sanıkların, sahibi oldukları taşınır ve taşınmazlara ilişkin kalem kalem bilgilerin yer aldığı, bu kalemlerin her birinin yanında harca tabi değerlerinin yazıldığı öğrenildi. İki sanığa ait bu taşınmazların her birinin yanında harca esas değerleri yazılı.
 
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.