11 °C

İzmir ve Ankara'da gözaltılar protesto edildi

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da olduğu HDP'li milletvekillerin gözaltına alınması Ankara ve İzmir'de protesto edildi.

İzmir ve Ankara'da gözaltılar protesto edildi

Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van ve Bingöl Cumhuriyet savcılıklarının yürüttüğü terör soruşturmaları kapsamında düzenlenen operasyonlarla, aralarında HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da olduğu HDP'li milletvekilinin gözaltına alınmasına İzmir'de ve Ankara'da bir grup tepki gösterdi. Polisle gruplar arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı.

HDP'li İdris Baluken tutuklandıHDP'li İdris Baluken tutuklandı

Konak Meydanı'ndaki eski Sümerbank binası önünde toplanan, aralarında HDP'lilerin de bulunduğu yaklaşık 250 kişi, gece saatlerinde polis tarafından düzenlenen operasyonlarla aralarında HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da olduğu HDP'li milletvekilinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Üzerinde, 'Vekilim irademdir irademe dokunma' ve 'Eş Başkanıma dokunma' yazılı pankart taşıyan grup, sık sık "Kürdistan faşizme mezar olacak", "Susma sustukça sıra sana gelecek" ve "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları attı. Grupla polis arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı.

HDP eşbaşkanları ve 10 vekil gözaltına alındıHDP eşbaşkanları ve 10 vekil gözaltına alındı

Süresiz oturma eylemi yapmak isteyen grubun basın açıklaması yapıp dağılmasını isteyen polis, bu yönde anons da yaptı. Grup adına basın açıklamasını HDP İl Eş Başkanı Mahfuz Güleryüz yaptı. Güleryüz, "Ulusal ve uluslararası bütün hukuk kuralları ayaklar altına alınmıştır. Bu ülkenin 3'üncü büyük partisinin eş genel başkanları başta olmak üzere milletvekilleri gözaltına alınmıştır. Bu bir utançtır. Bu utancı Türkiye'nin her yerinden protesto edeceğiz, sokaklarda olacağız. Bu zulme boyun eğmeyeceğimizi her yerde göstereceğiz. Bizi gözaltı ve cezaevleriyle tehdit edenler bilsinler ki 40 yıldır ayaktayız direniyoruz ve gerekirse 100 yıl daha direniriz" dedi.

Grup basın açıklamasının ardından dağıldı.

Ankara'da polis müdahalede bulundu

Ankara'da HDP Eş Genel başkanları ve milletvekillerinin gözaltına alınmasını protesto eden gruba polis müdahalede bulundu.

DİSK, KESK ve HDP'li bir grup, haklarında başlatılan soruşturmalar kapsamında ifadeye gitmeyen, aralarında HDP Eş Genel başkanlarının da bulunduğu milletvekillerinin gözaltına alınmasını protesto için Kızılay Yüksel Caddesi'nde toplandı.

Eylemin yasa dışı olduğu ve dağılmaları yönündeki uyarılara aldırış etmeyen gruba polis müdahale etti.

Bu sırada çıkan arbedede polise direnen 10 kişi gözaltına alınarak, ifadeleri alınmak üzere emniyete götürüldü.

Çevik kuvvet ekiplerinin Kızılay ve çevresindeki güvenlik önlemi sürüyor.

AA-DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.