1 °C

Kadıköy-Kartal metrosu seneye hizmete girecek

Pendik Kaynarca'ya kadar uzatılan Kadıköy-Kartal metrosu gelecek yılın sonunda hizmete girecek.

Kadıköy-Kartal metrosu seneye hizmete girecek

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Pendik Kaynarca'ya kadar uzatılan Kadıköy-Kartal metrosunun, gelecek yılın sonunda hizmete gireceğini belirterek, "Böyle bir metro hattı 45 ayda bitirilerek, bir dünya rekoruna da imza atılıyor" dedi.

Topbaş, Kadıköy-Kartal metro hattının 9. istasyonu olan Küçükyalı'daki çalışmaları yerinde inceleyerek, basına bilgi verdi. Topbaş, hattın yapımına 24 Mart 2008'de başlandığını hatırlatarak, bu hattın İstanbul'un Anadolu yakasındaki trafik ve ulaşım sorununu önemli ölçüde çözeceğini söyledi.

Kadıköy-Kartal hattının, Pendik Kaynarca'ya kadar uzatıldığını ve 26,5 kilometreden oluştuğunu da anlatan Topbaş, hattın saatte 70 bin, yılda 1 milyon yolcu taşımasının hedeflendiğini kaydetti. Ray döşeme ve istasyonların hazırlanması çalışmalarının sürdüğünü de belirten Topbaş, deneme sürüşlerinin gelecek yıl Mayıs ayında yapılacağını ifade etti.

"Kadıköy-Kartal metrosu, gelecek yılın sonunda hizmete girecek. Böyle bir metro hattı, 45 ayda bitirilerek, bir dünya rekoruna da imza atılıyor" diyen Topbaş, hattın, 1700 milyon dolara mal olacağını söyledi.

Topbaş, vagonların, gerektiğinde makinist olmaksızın çalıştırılabileceğini söyledi.

CHP'nin belediye şirketlerinin bilançolarının yayınlanmadığına ilişkin eleştirileri bulunduğunu, ancak bunun gerçeği yansıtmadığını söyleyen Topbaş, kendilerinin de CHP'li belediyelerin şirketlerinin bilançolarının yayınlamasını istediklerini ifade etti.

İstanbul'daki gayrimenkul değerlerinin, Manhattan ile aynı olduğunu ifade eden Topbaş, krize rağmen gayrimenkul değerlerinde düşüş yaşanmadığını belirtti.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.