9 °C

Kanal İstanbul için tahvil satışı olabilir

Akgiray, projenin finansmanında ileride ihtiyaç duyulması halinde tahvil satışının olabileceğini belirtti.

Kanal İstanbul için tahvil satışı olabilir

İSTANBUL - Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından önceki gün açıklanan "Kanal İstanbul" projesinin finansmanı konusunda, gerekirse tahvil satışının olabileceğini söyledi.

Akgiray, İstanbul Finans Merkezi Konferansı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, opsiyonlarla ilgili altyapının hazır olduğunu, haziran ayında başlayabileceğini belirterek, Borsa'da gün içi oynayanlar bulunduğunu, uzun vadeli yatırım yapanlara "akıllı" gözüyle baktıklarını, kısa vadeli işlem yapmanın da kötü olmadığını, bunun da gerektiğini söyledi.

Bir gazetecinin "Süveyş kanalı tahvilleri satıldığını biliyoruz. Kanal İstanbul projesinde de böyle bir şey olabilir mi?" sorusu üzerine Akgiray, "Olabilir. Şahsi görüşümü söyleyebilirim; olur tabii, ileride öyle finansman gerekirse..." şeklinde konuştu. 

Kanala dayalı tahvil çıkarmanın altyapısı ile ilgili bir soruya da Akgiray, "Herkes alabiliyor. Devlet yapar, özel kurumlar yapar" yanıtını verdi. 

Akgiray, Forex işlemlerle ilgili düzenlemeye ilişkin de, taslağın ortaya çıktığını, 6 ay süreleri bulunduğunu, 2,5 ayının bittiğini hatırlatarak, "Kimin bu işte aracılık yapabileceğini tanımlayacağız. Hangi koşullarda, hangi sermaye, hangi risk yönetim modeli ile olması gerektiğini aracı kurumun... Onu tanımlayacak. Ona uymayanlar yapamayacak. Yaparsa kanun dışı olacak" diye konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.