Kemik ve kıyafet parçaları bulunmuştu... Kayıp ekonomist Korhan Berzeg olayında yeni gelişme

Balıkesir'in Gönen ilçesinde, geçen yıl haziran ayında sabah yürüyüşü için evinden ayrıldıktan sonra haber alınamayan ekonomist Korhan Berzeg'e ait olduğu değerlendirilen kıyafet ve kemik parçalarının bulunduğu bölgede, ekiplerin çalışmaları devam ediyor. Çalışmalarda, Korhan Berzeg’e ait çok sayıda malzeme bulundu. Dere yatağında bulunan cansız bedenin Berzeg'e ait olma ihtimali kuvvetlendi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Balıkesir’in Gönen ilçesine bağlı kırsal Armutlu Mahallesi’nde, bundan tam 313 gün önce yürüyüş yapmak için köpeği Tina ile birlikte evinden ayrılan Ekonomist Korhan Berzeg’den (83) bir daha haber alınamamıştı. Armutlu'ya komşu konumda olan Gelgeç Mahallesi’nde konu ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Gelgeç Mahalle Muhtarı Ahmet Gülay tarafından mahalleye gelen içme suyu ile ilgili dere yatağında gözlem yapıldığı esnada Korhan Berzeg’e ait olduğu düşünülen kimlik, kredi kartı, kıyafet parçaları ve kemik parçaları bulundu.

Muhtar Ahmet Gülay’ın ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda jandarma ekibi sevk edildi. Cumhuriyet savcısı ile jandarma ekipleri ve olay yeri inceleme ekipleri tarafından yapılan çalışmaların ardından bulunan kemik parçaları Bursa Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Jandarma, dün ulaşılan ve Berzeg'e ait olduğu değerlendirilen kemik ve kıyafet parçalarının yanı sıra Korhan Berzeg'in kimlik ve banka kartlarının bulunduğu kırsal Armutlu Mahallesi'ne yaklaşık 3,5 kilometre uzaklıktaki engebeli ve orman örtüsünün yoğun olduğu dere yatağında inceleme yapıyor.

Gönen Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, bölgede başka kemik parçalarının olup olmadığını araştıran ekiplere jandarma komandolar da destek veriyor.

Korhan Berzeg'e ait bazı eşyalar bulundu

Dronla da bölgede çalışma yapan ekiplerin şu ana kadar başka herhangi bir bulguya ulaşamadığı bildirildi.

Bu arada, kıyafet ve kemik parçalarının yanı sıra bulunan eşyaların "Korhan Berzeg adına bazı bankalar tarafından düzenlenmiş 4 kredi kartı ve banka kartı, kimlik kartı, sürücü belgesi, parçalanmış Ücretsiz İstanbulkart, sağlam durumda İstanbul Mavi Kart, araç anahtarı ve çeşitli anahtarlar, parçalanmış cüzdan ile toplam 200 lira değerinde 7 adet banknot" olduğu öğrenildi.

Cüzdanda ve banka kartlarının üzerinde vahşi hayvanlara ait olduğu düşünülen diş izlerine rastlandı. Dere kenarında bulunan pantolonun da paça kısımlarından parçalanmış olduğu ve bu durumun hayvan saldırısı ihtimalini güçlendirdiği, cesedin ise hayvanlar tarafından dere kenarına getirilmiş olduğu değerlendiriliyor.

 "Değişik senaryolar üzerinde çalışılıyor"

Berzeg ailesinin avukatı Emre Akkaş, yaptığı açıklamada, konuyu öğrenir öğrenmez olay yerine intikal ettiklerini söyledi.

Akkaş, savcılık gözetiminde jandarma ekiplerinin çalışmalarına devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Tabii orada bulunabilecek delilleri artırmak adına kapsamlı bir çalışma yürütülüyor. Bulunan kemik parçalarının Korhan Bey'e ait olup olmadığı henüz net değil. Ancak alınacak DNA örnekleriyle yapılacak karşılaştırma sonucunda bunu öğreneceğiz. Kimlik kartları ve kıyafetlerle ilgili valiliğin açıklaması ve yaptığımız incelemelerde de Korhan Bey'e ait olduğunu görüyoruz. Kemiklerin ve diğer malzemelerin bulunduğu alan, hem sık orman hem de dere kenarı. Bölge çok kez aranmıştı fakat o zaman bulunamamıştı. Şu anda değişik senaryolar üzerinde çalışılıyor. Korhan Bey'in eşi ve kızı da buraya gelecekler. Delillerin tanınması ve teşhisi ile DNA testine katkı, aile tarafından sağlanacak. Muhtemelen 2-3 hafta içinde bazı soru işaretleri aydınlanacak."

Kıyafet ve kemik parçalarını bulan muhtar konuştu

Gergeç Mahallesi’nde içme suyu ile ilgili dere yatağında gözlem yaptığı esnada Korhan Berzeg’e ait olduğu düşünülen kimlik, kredi kartı, kıyafet parçaları ve kemik parçalarını bulan Mahalle Muhtarı Ahmet Gülay ise yaşananları şöyle anlattı:

"Dere yatağında bir su borusu patlamıştı. Hakkı abi ile beraber dere yatağındaki bu su borusunu takip ederek giderken su yatağının 1 metre ilerisinde pantolon gördüm. 1 metre yukarısında da gömlek vardı. Pantolonun yanında da kimlik vardı. Kredi kartı, otobüs kartı vardı. Sonra üzerinde fotoğrafını da gördüm. Daha sonra jandarmaya haber verdim. Jandarma yarım saat içinde olay yerine geldi. Olay yeri inceleme geldi. Etrafta 4 tane falan kemik parçası vardı. Adli tıp kemikleri incelemeye alıp götürdü.”

Ne olmuştu?

Armutlu Mahallesi'ndeki evinden 17 Haziran 2023'te sabah yürüyüşü yapmak için köpeği "Tina" ile ayrıldıktan sonra haber alınamayan ekonomist Korhan Berzeg (83) için İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinasyonunda çalışma başlatılmıştı.

Ekipler, Armutlu ve çevresindeki ormanlık bölgenin yanı sıra yakın mahallelerde, su kuyuları, dere yatakları ve mağaralarda günlerce Berzeg ve köpeğini aramış ancak herhangi bir ize rastlayamamıştı.

Geyikli ile Armutlu mahalleleri arasında 29 Ağustos'ta bir vatandaşın fark ettiği köpeğin "Tina" olduğu, Berzeg ailesi tarafından teşhis edilmişti. Köpeğin, sağlıklı ve bakımlı olduğu belirlenmişti. Küresel konumlama sistemi (GPS) cihazı takılan köpeğin araziye bırakılmasından da herhangi bir sonuca ulaşılamamıştı.

Armutlu'ya yaklaşık 3,5 kilometre uzaklıkta dün mahalle sakinleri kemik ve kıyafet parçaları ile kimlik kartları bulunarak incelemeye alınmıştı.