9 °C

Koç’un vefatı Financial Times’ta

İngiliz Financial Times gazetesi, dün sabah geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'a bugün sayfasında yer verdi.

Koç’un vefatı Financial Times’ta

İngiliz Financial Times gazetesi, dün sabah hayatını kaybeden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'u yazdı.

Gazetenin Türkiye muhabiri Mehul Srivastava ve selefi Daniel Dombey'nin imzalarını taşıyan ve "Şirketler ve Piyasalar" ekinde yer alan yazıda Koç Holding'in kurucusu Vehbi Koç'un 1926'da 8 dolar sermaye ile iş hayatına atıldığı, holdingin 1990'lı yılların sonunda Türkiye'nin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'ndaki payının yaklaşık yüzde 20 olduğu belirtiliyor.

Mustafa Koç'un 2003'te babasının yerine Koç Holding'in başına geçtiği, 2014 yılı itibarıyla holdingin gelirlerinin 31 milyar dolar olduğu ifade edilen haberde Koç Holding şirketlerinin İstanbul Borsası'ndaki paylarının yaklaşık yüzde 20, Türkiye'nin ihracatındaki paylarının da yaklaşık yüzde 10 olduğu belirtiliyor.

Financial Times'taki yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Koç Holding'i, 2013'teki Gezi protestoları sırasında göstericileri barındırmakla suçladığı, ilerleyen haftalarda yaklaşık 200 vergi müfettişinin şirketin hesaplarını denetlediği hatırlatılıyor.

Yazı şu satırlarla noktalanıyor:

"Koç Holding, Türkiye Orta Doğu'nun en büyük ve dinamik ekonomisine sahip olurken, uluslararası ortaklıklarla dönüşümden geçti. Aynı dönemde ise Koç Holding'in 'Ülkenin önde gelen iş ailesi' olma statüsü, Sayın Erdoğan'ın desteklediği Anadolu kökenli yeni bir elitin yaratılması ile yavaş yavaş azaldı."

Financial Times'te yer alan yazının tamamını okumak için tıklayın..

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.