15 °C

Konser ve gösterilere saat ayarı

Hastane, okul, bakımevi gibi "çok hassas" alanların çevresinde konser ve gösteri gibi faaliyetlere saat sınırlaması getirildi.

Konser ve gösterilere saat ayarı

Konut, hastane ve okul gibi "çok hassas" alanların çevresinde 24.00-07.00 saatleri arasında konser, gösteri, miting, festival gibi açık hava faaliyetleri düzenlenemeyecek.

Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Yönetmeliğe göre vatandaşların uyku saatlerinde rahatsız olmaması için konut, hastane, okul, bakımevi ve öğrenci yurtları gibi "çok hassas" alanlarda konser, gösteri, miting, festival gibi açık hava faaliyetleri 24.00-07.00 saatleri arasında düzenlenemeyecek. 

Bu alanlarda ayrıca eğlence maksadıyla patlayıcı, maytap, havai fişek ve benzeri maddeler atılamayacak.

Halkın birlikte kutladığı ve birlik olduğu dini ve milli bayramlar, yerel milli günler ve il genelinde yapılan festival gibi büyük kutlamalar ise kapsam dışı bırakıldı.  

Mahallelerde düğünlerde ve asker uğurlamalarındaki ihlallere polis ve zabıta tarafından Kabahatler Kanunu'nun ilgili hükümleri gereğince müdahale edilecek.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.