23 °C

Konut kredisinde faiz artışı kapıda

Konut kredilerinde maliyet artışının faizlere yılın ikinci yarısında ciddi anlamda yansıyacağı öngörülüyor.

Konut kredisinde faiz artışı kapıda

İSTANBUL  - Konut kredilerinde maliyet artışının faizlere yılın ikinci yarısında ciddi anlamda yansıyacağı öngörülüyor. Halihazırda 120 ay vadede oranlar, yüzde 0,88 ila yüzde 1,10 arasında değişiyor.

Merkez Bankasının zorunlu karşılık kararlarına rağmen Mayıs sonu itibarıyla 68 milyar 596 milyon lira seviyesine çıkan ve sene sonuna göre yüzde 13, 2010 Mayısına göre yüzde 36 oranında artan konut kredilerinde şimdiye kadar önemli oranda bir yavaşlama görülmedi. Maliyet artışının faizlere asıl ikinci yarıda ciddi anlamda yansıtılacağı, dolayısıyla ivmenin bu dönemde azalacağı tahmin ediliyor.

Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge

Yeni tedbirler kredi faizlerini daha da yukarı çekebilir

Merkez Bankası zorunlu karşılık kararlarını Nisan başında aldığı için, bunun sektöre ve konut kredisi piyasasına yansımalarının yılın geri kalanında daha net görüleceğinin altını çizen Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, konut kredisi büyüme ivmesinin önümüzdeki dönem azalmasını beklediklerini bildirdi.

Galip Tözge, sektörün genelinde kredi faizlerinin yükseldiğini gözlemlediklerine değinerek, "Fonlama maliyetlerinin arttığı bir ortamda bu çok doğal bir netice. Yılın ikinci yarısına girerken, sektör konut kredisi faizlerinde gerekli revizyonu yapmış durumda. Önümüzdeki süreçte Merkez Bankasının likiditeyi azaltan farklı aksiyonları olursa kredi faizleri daha da yukarı gidebilir" yorumunu yaptı.

Akbank konut kredisi portföyünün beklentilere paralel büyüdüğünü vurgulayan Tözge, kararları takip eden dönemde, özellikle Mart ayından itibaren bankanın konut kredileri fiyatlarının yıllık 50 baz puan kadar yukarıya gittiğini, bu fiyat artışının sektörün genelindeki fiyatlamaya paralel gerçekleştiğini ifade etti.

Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran

Ek tedbirler mortgage piyasasındaki büyümenin hızını keser

Merkez Bankasının aldığı tedbirlerin etkilerinin henüz tutsat piyasasına yansımadığına, bankaların pek çoğunun bu noktada cazip faiz oranları sunmaya devam ettiğine dikkati çeken Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran ise "Ancak gerek enflasyondaki artış, gerekse de cari açığın azaltılmasına yönelik alınması muhtemel ek tedbirlerle beraber faizlerin önümüzdeki dönemde artmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Bu durum, mortgage piyasasında şu ana kadar yaşanan hızlı büyümeyi bir nebze daha yavaşlatacaktır.

Fakat yine de oluşacak oranların Türkiye koşullarına göre oldukça makul seviyede olacağını, konut piyasası ve mortgage sektörünün büyümeye devam edeceğini ve 2011'in her iki sektör için de iyi bir yıl olacağını düşünüyoruz. Bu yıl, mortgage sektörünün yaklaşık yüzde 25 seviyesinde büyüyeceğini öngörüyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Onaran, Garanti'nin ilk 5 aydaki konut kredisi kullandırımlarının beklentiler doğrultusunda gittiğini, özellikle seçimler sonrasında piyasanın dinamiklerinin daha doğru bir şekilde oluşacağını ve bu kapsamda da yıl sonu hedeflerine ulaşmayı düşündüklerini, Garanti Mortgage'da konut kredisi faiz oranlarının zorunlu karşılık oranlarının artırımlarını takip eden aylarda yaklaşık aylık 20 baz puan arttığını, bu kararlar öncesinde ortalama faizlerin yüzde 0,85'ler seviyesinde olduğunu ifade etti.

İkinci yarıdan itibaren artış olacak

Zorunlu karşılık oranlarındaki artışın bankaların kredi maliyetlerini artırması nedeniyle konut kredisi faiz oranlarında da artış gerçekleştiğine değinen İş Bankası yetkilileri de yılın ikinci yarısından itibaren konut kredi faizlerinde artış olacağının beklendiğini belirtti.

Ciddi bir yavaşlama görülmedi

Konut sektöründe geçtiğimiz yıl yaşanan canlılığın 2011 yılında da sürdüğünü vurgulayan HSBC yetkilileri ise bankaların maliyet artışlarını faizlerine kademeli olarak yansıtmasına rağmen, henüz konut kredisi talebi ve hacminde ciddi bir yavaşlamanın görülmediğine dikkati çekti.

Türkiye'nin nüfus artışı hızı ve evlilik oranlarının yüksekliği düşünüldüğünde, son yıllarda artan konut üretimine paralel olarak konut edinimi talebindeki artışın devam edeceğini, buna paralel olarak konut üretimi ve bağlı alt sektörlerin büyümelerini sürdüreceğini öngördüklerinin altını çizen HSBC yetkilileri, bankaların maliyetlerdeki artışı konut kredisi faizlerine yansıtmalarının kaçınılmaz olduğunu, kısa vadede yaşanacak bu artışlar sonrasında ise piyasada fiyat istikrarı oluşmasını beklediklerini bildirdi.

2011 yılında bugüne kadar HSBC Bank AŞ'nin konut kredisi hacminin beklentilerin üzerinde gerçekleştiğine işaret eden yetkililer, bu yılın ilk 5 ayında yaklaşık 4 bin bireysel müşteriye konut kredisi kullandırdıklarını, bankanın kredi hacminin yıl sonu hedeflerine paralel gerçekleşmesini ve yıl sonunda toplam konut kredisi kullandırım adedinin 9 bini aşmasını beklediklerini kaydetti.

Geçen senenin Kasım ayından itibaren Banka tarafından ilan edilen konut kredisi faiz oranlarının kredi vadesine göre yaklaşık aylık 10 baz puan artış gösterdiğini belirten HSBC yetkilileri, örneğin müşterileri tarafından en çok tercih edilen vade olan 84 ay vadeli konut kredisinin kararlardan önce 0,81 düzeyinde seyreden faiz oranlarının bu dönemde 0,91 düzeyine kadar yükseldiğini bildirdi.

Mortgage kredisi faiz oranları

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap