Köşk yolunda 'son' görüşme

Başbakan Erdoğan, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile son bir istişare yapacağım" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, Köşk seçimleriyle ilgili olarak, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile son bir istişare yapacağım" dedi. 

Erdoğan'ın toplantıdaki gündeminde ise Irak'ta alıkonulan Türk vatandaşlar vardı. Muhalefet partilerinin bu konu hakkında açıklama yapmalarını eleştiren Erdoğan, "İnanın cumhuriyet tarihinde örneği görülmemiş bir şekilde son derece yoğun, çok boyutlu ve son derece kararlı biçimde yapılması gereken herşeyi yapıyoruz" dedi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin dün yaptığı grup konuşmasına da değinen Başbakan Erdoğan, Bahçeli'ye sert bir şekilde yüklendi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Musul’da alıkonulan kardeşlerimiz için yoğun irtibat halindeyiz. Her türlü senaryoya karşı hazırlıklıyız. Can güvenliğini tehdit edecek girişimden kaçınıyoruz. CHP ve MHP bu milletin sorumluluğunu taşımadı. Vatandaşlarımızın can güvenliğini tehdit edecek son derece sorumsuz çaba içerisindeler.

"Kanlı, alçakca bir siyaset..."

Bizim 80 vatandaşımız bir örgütün elinde alıkonulmuş haldeler. Bu CHP, MHP ve onların yandaş medyası bizim bu örgütle ilgili kışkırtıcı açıklama yapmamızı, adeta yangına körükle gitmemizi bekliyorlar. İşte bu kanlı, alçakça bir siyasettir.

"Maymunu haline getirdi"

Ne CHP'de ne MHP'de ilke kalmadı, sınır kalmadı, fikir zaten hiç kalmadı. Devlet Bahçeli MHP'yi aldı CHP'nin yedeği, Pensilvanya'nın oyuncağı, marjinal sol örgütlerin afedersiniz maymunu haline getirdi.

Kılıçdaroğlu, çıkmış Anayasa Mahkemesi’ni övüyor. Bir yerde ayakları dolanacak kafa üstü çakılacaklar.

Biz bu yola millet için, ülke için, bayrak için ölmeye çıktık. Değil hapis, ey Bahçeli, senin ölüm tehditlerine bile biz boyun eğmeyiz, pabuç bırakmayız. Her nefis er geç ölümü tadacaktır. Mesele şairin ifadesiyle ölümü korkutmaktır.

MHP’nin kendi iradesi yok. Kendi içinden aday çıkarmaya cesareti yok mu? MHP’ye gönül veren kardeşlerim, 'Bu seçimde bizim irademize saygısızlık yaptın' diyecekler ve kendi iradelerini sandıkta gösterecekler. Aynı şey CHP’li kardeşlerimiz için de geçerli. 10 Ağustos'ta bir kez daha yenilmiş olacaklar. Alınlarındaki lekeyle yenilmiş olacaklar.

Hiçbir küresel ya da ulusal yatırımcı böyle bir ülkede yatırım yapmaz. Sadece kendilerini düşünüp, zengin ettiklerini daha da zengin yaptılar.

Genel başkanlık, bakanlık koltuğu bizler için hep ateşten gömlek olmuştur. 12 yıl boyunca ülke için, millet için çalıştık. Bundan sonra da aynı kararlılıkla çalışacağız.

Biz yanlış yaparsak inanın Myanmar'ın ayakta kalma davası, Afganistan'ın güvenlik davası, Somali'nin yoksullukla mücadelesi zarar görür. Eğer bir hayal kırıklığı yaşanırsa emin olun AK Parti teşkilatı içinde değil, Türkiye Cumhuriyeti içinde değil, yönünü Türkiye'ye dönmüş milyonlarca mazlumun içinde hayal kırıklığı yaşanır.

"Biz dava partisiyiz"

CHP’nin genel müdürü hata yaptığında sadece kendisine ve partisine zarar verir. Aynı şekilde MHP’nin başındaki zat, BDP de aynı şekilde. Diğer partiler de aynı şekilde. Biz dava partisiyiz. Biz hata yaparsak, bundan dava zarar görür, Türkiye zarar görür.

Aramızdan birini cumhurbaşkanlığı makamına uğurlayacağız. Görev değişecek, yetki değişecek ama dava mücadelesi değişmeyecek. Kim ki isimleri tartışırsa inanın sadece partimize değil, teşkilatımıza değil, en başta bu büyük, bu kadim davaya haksızlık eder. İsimler de rütbeler de makamlar da mevkiler de bu dava, hareket içinde ehemmiyeti en düşük unsurlardır.

Adayımız kim olursa oluşun. Büyük Türkiye sancağının en güçlü şekilde dalgalanacağının kimsenin şüphesi olmasın. Önümüzdeki seçim bir imtihandır.

"Genel seçimlerin işaret fişeği"

Salı günü adayımızı açıklayacağız. Adayımız için milletimizden yetki isteyeceğiz. Bu seçim aynı zamanda 2015'te yapılacak genel seçimlerin bir işaret fişeğidir, bunu da unutmayacağız. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra çok farklı bir Türkiye'nin kapıları açılacak."

 

Etiketler