13 °C

Krizin ortasını geçtik, sonuna daha çok var

MB eski başkanı Serdengeçti, krizin 'U' tipi olduğuna dikkat çekti, tamamen çıkmak için zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Krizin ortasını geçtik, sonuna daha çok var

MERSİN - Tüm dünyada yaşanan küresel ekonomik krizin tamamen bitmediğine, etkilerinin devam ettiğine işaret eden Merkez Bankası eski Başkanı Süreyya Serdengeçti, "Krizin orta kısmını geçtik ancak, önümüzde daha çok uzun bir yolumuz var" dedi.

Serdengeçti, Mersin'in Tarsus ilçesinde, Ticaret ve Sanayi Odası'nın kasım ayı olağan meclis toplantısında yaptığı "Küresel kriz ve Türkiye" konulu sunumunda, Türkiye'nin, daha önce yaşadığı krizlerin tecrübesini kullandığını ve krizi çok büyük yara almadan atlattığını, ancak bunun krizin tamamen bittiği anlamına gelmemesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin dünyayı saran ekonomik krizden etkilenmemesinin mümkün olmadığını belirten Serdengeçti,"Önemli olan, Türkiye'nin bu krizden daha az oranda etkilenmesi için neler yapılabilirdi? sorusunun cevabını bulmaktı. Çünkü, bizim krizlerimiz kısa süren 'V' dediğimiz krizlerdi. Bu yaşanan ekonomik kriz ise 'U' kriz diye adlandırdığımız uzun süren kriz. Bu kriz bizim krizimiz değil, dışarıdan geldi. Yani zamanı uzun sürecek" dedi.

Süreyya Serdengeçti, krizden çıkışın ne zaman olacağı konusundaki görüşlerini dile getirirken de, "Krizin orta kısmını geçtik ancak, önümüzde daha çok uzun bir yolumuz var.  Bizler krize alışkınız. Biz, krizi fırsata çevirebiliyoruz. Krizlerden büyüyerek çıkabiliyoruz. Ama, batıda, Avrupa'da bu böyle değil" diye konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.