21 °C

Kültür mantarına kadın eli değdi

Kültür mantarına kadın eli değdi

 

IĞDIR - Iğdır Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün hazırladığı "Beyaz Düşler" projesi kapsamında eğitim verilen 50 kadın kültür mantarı yetiştirmeye başladı.
Kalkınma Bakanlığı'nın da desteklediği proje çerçevesinde Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çirka tarafından 50 kadına kültür mantarı üretim eğitimi verildi.
 
20130417.115940_erzozl12_2111853.jpg
Proje koordinatörü ziraat mühendisi Mehriban İlim Serhat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 hafta süren eğitimin ardından tahsis ettikleri atölyede kursiyerlerin mantar yetiştirmeye başladığını söyledi.
Iğdır ve çevre illerde kültür mantarı üretimi yapılmadığı için bu yönde hazırladıkları projeyi hayata geçirdiklerini anlatan Serhat, "Iğdır ve çevresinde mantar yetiştirilmediğinden bu ürün Antalya'dan talep ediliyor. Mantarın raf ömrü az olduğundan satıcılar sıkıntı yaşıyor. Iğdır'daki satıcılar üretim merkezimizi inceledi ve yetiştirdiğimiz mantarları almayı taahhüt etti. Pazarlama konusunda sorun yaşanmayacak" dedi.
 
[PAGE]
 
20130417.115945_erzozl15son_2111854.jpg
 
"Aile işletmesi kurabilirler"
Kursiyerlerin bu işten memnun kaldığını belirten Serhat, şunları kaydetti:
"Kadınlarımız küçük aile işletmesi açıp bu işi yapabilir. Iğdır'da mantar yetiştiriciliği için koşullar uygun. Kadınların aile bütçesine katkı sağlamalarına yardımcı olmayı amaçladık. Bu konuda başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. Kadınlar çok istekli çalışıyor. Iğdır için bir başlangıç oldu. 2 ton kompost ile üretim yapıyoruz. Bugüne kadar 400-450 kilo ürün elde edildi. Satışımızı ilk etapta kent içinde yapacağız. Üretimi artırıp, çevre illere ve Türkiye'nin bir çok yerine kültür mantarı pazarlamayı hedefliyoruz. Mantarın fiyatını toptan 4,5 lira, perakende 5 lira olarak belirledik."
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap