17 °C

Libya'dan 256 Türk vatandaşı geldi

THY'ye ait tarifeli uçakla 112, Libya Havayolları'na ait uçakla 144 olmak üzere toplam 256 Türk vatandaşı tahliye edildi.

Libya'dan 256 Türk vatandaşı geldi

ANKARA - Libya'dan THY'ye ait tarifeli uçakla 112, Libya Havayolları'na ait uçakla 144 olmak üzere toplam 256 Türk vatandaşı tahliye edildi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından yapılan açıklamada, Libya'da ağırlıklı olarak Bingazi'de ve doğu kesimindeki yerleşim birimlerinde güvenliği olumsuz etkileyen son gelişmeler çerçevesinde kamu düzeninin sağlanmasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle, bu ülkede yaşayan Türk vatandaşlarının tahliyesine yönelik çalışmaların başlatıldığı belirtildi.

"Başkanlığımızca; Dışişleri Bakanlığı, Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü ve Kızılay ile yürütülen koordinasyon sonucunda Libya'da bulunan vatandaşlarımızın ülkemize tahliyeleri gerçekleştirilmektedir" denilen açıklamada, THY'ye ait tarifeli uçakla 112, Libya Havayolları'na ait uçakla 144 olmak üzere toplam 256 Türk vatandaşının Türkiye'ye getirildiği kaydedildi.

Açıklamada, "Bu sabah saatlerinde İstanbul'dan Bingazi'ye hareket eden özel tahliye uçağı ile de 281 kişinin getirilmesi planlanmıştır" denildi.

Özel tahliye uçağı ile havalimanında bekleyen vatandaşlar için ilk etapta 600 kişilik kumanya ile diplomatik misyonda görevli personelin acil gıda ihtiyacı için Kızılay tarafından hazırlanan 1,5 ton ağırlığındaki gıda kolisinin Bingazi'ye gönderildiği ifade edilen açıklamada, gün içinde iki adet özel tahliye uçağının daha gönderilmesinin planlandığı, ayrıca vatandaşların dönme talepleri doğrultusunda özel tahliye uçakları gönderilmeye devam edileceği belirtildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap