18 °C

LYS maratonu başladı

ÖSYM'nin 18-19 ve 25-26 Haziran'da yapacağı sınavlarda her adaya farklı soru kitapcığı verilecek.

LYS maratonu başladı

ANKARA - Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) Matematik Sınavı (LYS-1) sona erdi. Öğleden sonra saat 14.30'da ise Yabancı Dil Sınavı (LYS-5) yapılacak.

 LYS-1, Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da gerçekleştirildi. Sınava 624 bin 48 aday katıldı.

Tek oturumda uygulanan sınav 120 dakika sürdü. Sınavda Matematik ve Geometri testleri yer aldı. Matematik testinde 50 soru için 75 dakika; Geometri testinde ise 30 soru için 45 dakika süre verildi. Geometri testindeki soruların 8'ini Analitik Geometri sorusu oluşturdu.. Matematik ve Geometri testleri ayrı soru kitapçıklarında yer aldı ve adaylar tek soru kitapçığı kullandı.

Adayların çoğunluğu, kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sabah erken saatlerden itibaren sınav yerlerine geldi. Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet görevlileri tarafından elle ve detektörle arandı.

Sınav sırasında ÖSYM'yi temsil eden özel görevliler sınav salonlarını dolaşarak, gereken bütün önlemleri aldı.

Öğleden sonra saat 14.30'da ise Yabancı Dil Sınavı (LYS-5) yapılacak. Bu sınava 41 bin 580 aday katılacak.

Öğrenciler içerde veliler dışarda ter döktü

Sınav saatinin başlamasına özellikle bir saat kala trafiğin yoğunlaştığı başkentte birçok aile sınav yerlerine güçlükle ulaşabildi. Sınava dakikalar kala okula gelen bazı öğrencilerin ağladığı görülürken, sınav saatinden sonra gelen öğrenciler koşarak sınava girecekleri sınıfın yolunu tuttu.

Çocuklarını sınava dualarla uğurlayan birçok veli, sınav süresince dua okumaya devam etti.

Velilerden Ayşe Gür, çocuklarının gelecekleriyle ilgili bir konu için beklediklerini ve bu nedenle heyecanlı olduklarını belirtti. Sınav sürecinin çalışarak, dershaneye giderek geçtiğini ifade eden Gür, şifre iddialarından çocuğunun ister istemez etkilendiğini ve gerildiğini söyledi. Gür, ''Çocuklarımız emeklerinin boşa gitmemesi için çabaladılar'' dedi.

Nuray Kırmızıgül ise çocuğunun ilk başlarda çok verimli ders çalışmasına rağmen, şifre iddialarının gündeme gelmesiyle çalışmayı bıraktığını ve motivasyonunu kaybettiğini dile getirdi.

Pazar günü de devam edecek

19 Haziran Pazar günü ise LYS-4 (Sosyal Bilimler) sınavı yapılacak. Saat 10.00'da başlayacak LYS-4'e, 377 bin 128 aday girecek.

Tek oturumda uygulanacak sınavda adaylara 90 soru için toplam 135 dakika süre verilecek. Sınavda, Tarih, Coğrafya-2 ve Felsefe testleri yer alacak. Tarih testinde 44 soru için 65 dakika, Coğrafya-2 testinde 16 soru için 25 dakika, Felsefe testinde ise 30 soru için 45 dakika süre verilecek. Felsefe testinde 10 Psikoloji, 10 Sosyoloji ve 10 Mantık sorusu yer alacak. Testler, ayrı soru kitapçıklarında bulunacak ve tek cevap kağıdı kullanılacak.

25-26 Haziran 2011 tarihlerinde ise LYS-2 ve LYS-3 sınavları yapılacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap