26 °C

Maliye'de e-fatura dönemi başlıyor

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından çalışma ve hazırlıkları 2,5 yılı aşkın bir süredir devam eden proje kullanıma hazır hale getirildi

Maliye'de e-fatura dönemi başlıyor

ANKARA - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından çalışma ve hazırlıkları 2,5 yılı aşkın bir süredir devam eden elektronik fatura projesinin tamamlandığını ve kullanıma hazır hale getirildiğini açıkladı.

Bakan Şimşek, Maliye Bakanlığında "Elektronik Fatura Projesi"nin kamuoyuna tanıtımı için basın toplantısı düzenledi.

Gelişen bilgi ve iletişim teknolojilerinin eğitim, sağlık, iş dünyası gibi bir çok alanda iş süreçlerini önemli bir şekilde etkilediğine ve değiştirdiğine işaret eden Şimşek, teknolojik gelişmelerin hizmet kalitesinin yükseltilmesi, maliyet avantajları ve denetimin artırılması gibi farklı nedenlerle herkes tarafından dikkatli bir şekilde takip edildiğini belirtti.

Bu bağlamda elektronik faturanın, geleneksel faturalama süreçlerinin barındırdığı zorlukları ortadan kaldıran teknolojik bir çözüm olarak ortaya çıktığına dikkati çeken Şimşek, elektronik fatura altyapısının oluşturulması amacıyla Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde Bakanlığın elektronik fatura çözümünün tamamladığını ve kullanıma hazır hale getirildiğini bildirdi.

Yeni sistem ile faturalama süreçlerinin tümünün elektronik yöntemler aracılığıyla gerçekleştirileceğini belirten Şimşek, bu nedenle elektronik fatura uygulamasında fatura oluşturma, gönderme, muhafaza ve istenildiğinde ibraz edilmesi ile ilgili tüm işlemlerin, kağıt kullanılmadan yapılacağını kaydetti.

Daha hızlı, güvenli ve kolay bir faturalama yöntemi olan sistemin, maliyet etkinliği ve verimlilik artışı getireceğini ifade eden Bakan Şimşek, söz konusu sistemin Finlandiya, Belçika, Danimarka, İspanya başta olmak üzere AB ülkelerinde de kullanıldığını anlattı.

AB genelindeki araştırmalara göre, elektronik faturaya geçiş tamamlandığında, maliyetlerde sağlanacak tasarruf miktarının yıllık 243 milyar Avro olarak tahmin edildiğini bildiren Şimşek, "Türkiye'nin bilgi ve sistem alt yapısı bu yeni sisteme geçiş için müsaittir" dedi.

Yeni sistemin avantajları

Projenin öncelikle mükelleflerin kağıda dalyalı faturalamadan doğan yüksek maliyetleri ortadan kaldırmasına imkan sağlayacağına dikkati çeken Şimşek, Türkiye'de sadece GSM abone sayısının 64 milyona yaklaştığı dikkate alındığında yeni sistemin avantajlarının öneminin ortaya çıktığını söyledi.

Sistemin ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak e-ticaret, dış ticaret, gümrük, ve kamu tedariği gibi işlemlerde de e-fatura kullanımına imkan vereceğini belirten Şimşek, "Gelir İdaresi Başkanlığı elektronik fatura çözümünü geliştirirken, standartların açık bir şekilde belirlenmesini ve teknik tabiri ile çalışabilirlik alanı oluşturmayı temel prensip olarak benimsemiştir" diye konuştu.

Güncel teknolojiler, uluslararası standartları esas alan söz konusu sistemin önemli avantajları beraberinde getirdiğini anlatan Şimşek, elektronik fatura projesinin hayata geçmesiyle birlikte uygulamadan yararlanacak kişi kurum veya kuruluşların kendi bünyelerinde bir dönüşüm sürecinin de başlayacağını kaydetti.

Bakan Şimşek; projenin getireceği kazanımlarını şöyle sıraladı:

"Faturalamayla ilgili işlemler çok daha düşük maliyetlerle yerine getirilecek

-Zaman kayıpları ortadan kalkacak

-Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygın kullanımı sağlanacak

-Fatura dışında diğer belgelerin de elektronik ortama aktarımı çalışmaları hızlanacak

-Kağıt kullanımı azaltılacak"

Elektronik fatura, ödeme sistemlerine entegre edilecek

Maliye Bakanı Şimşek, ticari hayatta faturanın, ardından bir ödeme sürecini başlatması nedeniyle bankacılık ve finans sektöründe yapılan bir çok işlem için de temel belge niteliğinde olduğunu vurgulayarak, bu ilişki nedeniyle Başkanlığın elektronik fatura uygulamasını ödeme sistemleriyle entegre etmeyi amaçladığını ifade etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap