Şimşek: Cari açığı azaltacak adımları atarak risk primini düşüreceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Meclis'te görüşülen Milli Dayanışma Paketi'yle gelen düzenlemelerin, dolaylı olarak cari açığı kontrol altına almaya da destek vereceğini ifade etti. Bakan, risk priminin düşürülmesinin amaçlandığını da söyledi.

Haber Merkezi
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

AK Parti'nin 'Milli Dayanışma Paketi' adıyla Meclis'e getirdiği düzenlemeler, birçok ek vergi düzenlemesini de beraberinde getiriyordu.

Düzenlemelerle, 6 Şubat'taki depremlerin ardından devletteki finansman açığının kapatılması da amaçlanıyor.

 Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Twitter'daki paylaşımında düzenlemeye dair mesajlarını aktardı.

Şimşek, deprem felaketinden etkilenen vatandaşların yaralarının sarıldığını belirterek Bu yıl deprem kaynaklı harcamaların 761.7 milyar TL’ye -milli gelire oran olarak yüzde 3,1- ulaşmasını beklediklerini kaydetti.

"Bu çerçevede deprem bölgesinde 179 bin konutun inşasına başlandı" ifadesini kullanan Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yaklaşık bir yılda 319 bin konutu depremzedelere teslim etmeyi planlıyoruz. Meclis'te görüşülmekte olan Milli Dayanışma Paketi, depremin yol açtığı ilave maliyetlerin bütçe üzerindeki etkisini bir miktar azaltmayı hedeflemektedir. Söz konusu düzenlemeler ayrıca dolaylı olarak cari açığı kontrol altına almaya da destek verecektir."

'Risk primini de düşüreceğiz'

Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: "2023 yılında 15,9 milyon emeklimizi ve 4,9 milyon kamu çalışanımızı etkileyen önemli iyileştirmeler yaptık. Aylık ve ücretlerinde enflasyonun oldukça üzerinde artışlar yaparak refah seviyelerini yükselttik. 2022 yıl sonuna göre en düşük memur maaşını yüzde %141,8, en düşük emekli aylığını ise %114,3 oranında artırdık.

Önümüzdeki dönemde bütçe açığını kontrol altına alarak mali disiplini yeniden tesis etmek suretiyle kamu maliyesi göstergelerinde kalıcı bozulmalara geçit vermeyeceğiz. Bunun için gerekli tedbirleri alıyoruz. Para politikası ile maliye politikası arasındaki uyumu pekiştirerek Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadelesine destek vereceğiz. Cari açığı azaltacak adımları atarak ülkemizin risk primini de düşüreceğiz."

Bu konularda ilginizi çekebilir