7 °C

Manisa'da enfeksiyon bulgusu yok

6 kişinin ölümüyle ilgili yapılan tetkiklerde enfeksiyonu düşündüren bir bulgu bulunmadı.

Manisa'da enfeksiyon bulgusu yok

MANİSA - Manisa Devlet Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Selma Tosun, hastaneye başvuran 16 hastadan 6'sının ölümüne ilişkin, şu ana kadar yapılan tetkiklerde enfeksiyonu düşündüren herhangi bir bulgunun saptanmadığını ve kesinlikle bir salgın durumunun söz konusu olmadığını bildirdi.

Tosun, Manisa Devlet Hastanesinde görülen ölüm vakalarına ilişkin yaptığı basın açıklamasında, son 15 günden sıcak çarpması nedeniyle hastaneye başvuruların arttığını söyledi. Bu hastalar arasında bilinç kaybı, baygınlık ve havale geçirenler bulunduğunu, bazılarında bu durumun ciddi şekilde görüldüğünü ve ilerlediğini anlatan Doç. Dr. Tosun, şöyle konuştu:

"Acaba bunlarda bir enfeksiyon hastalığı var mıdır diye buna yönelik çalışmalar, araştırmalar yapıldı. Bu yeni yapılan bir şey değildir. Yıllardan bu yana şüphelendiğimiz zaman hastalardan bir takım örnekler alırız, Sağlık Bakanlığına, Hıfzısıhhaya göndeririz. Yani bu ekstra, olağan dışı bir şey değil. Şu ana kadar ilk bakılan tetkiklerde de enfeksiyonu düşündüren herhangi bir bulgu saptanmadı, rastlanmadı. Bu yüzden panik yapacak bir durum yok."

Sivrisinekle bulaşma ihtimali araştırılıyor

Doç. Dr. Selma Tosun, gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlarken de benzer hastalıkların, sivrisinekler gibi canlılarla insanlara bulaşabildiğini, yakın zamanda Yunanistan'da da benzer bir hastalığın görüldüğünü söyledi.

Doç. Dr. Tosun, hastalardaki bazı bulguların bu yönde benzerlik göstermesi nedeniyle konunun Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi tarafından araştırıldığını belirterek, "Şu an için kesinleşmiş, netleşmiş bir şey yok. Çıkan ilk sonuçlar da menfi yönde" dedi.

Sivrisineklerden kaynaklı bir bulaşma olması ihtimalinin zayıf olduğunu ifade eden Doç. Dr. Tosun, "Eğer sivrisineklerden dolayı olsaydı bunun çok daha yaygın olması gerekirdi. Ama yine de sivrisinek mücadelesi, haşeratlarla mücadele ve hijyen önemli. Biz hep el yıkamayı ön planda tutarız" diye konuştu.

Doç. Dr. Tosun, vatandaşlara sıcakta çok fazla dışarıda kalmamaları ve bol sıvı almaları tavsiyesinde bulundu.

Sağlık Bakanlığından dün yapılan açıklamayla Manisa Devlet Hastanesine 12 Ağustos tarihinden itibaren ateş, trombositopeni, bilinç değişikliği ve döküntü şikayetiyle başvuran 16 hastadan 6'sının hayatını kaybettiği bildirilmişti.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.