4 °C

Mersin Büyükşehir gelirini 1 yılda yüzde 65 artırdı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, son bir yılda belediyenin 130 milyon TL’lik borcunu ödediklerini ve gelirlerini de yüzde 65 oranında artırdıklarını söyledi

Mersin Büyükşehir gelirini 1 yılda yüzde 65 artırdı

BELMA BAĞRIK

ADANA - Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yerel seçimlerin üzerinden geçen bir yıl boyunca gerçekleştirdikleri hizmetleri ve önümüzdeki süreçte hayata geçirmeyi planladıkları projeleri anlatmak üzere “Mersin’e Hizmette 1. Yıl” toplantısı düzenledi. Kocamaz, etkin ve verimli kaynak kullanımı ile belediyenin borçlarını ödediklerini ifade ederken, geliri de artırdıklarını kaydetti. 2013 yılında belediyenin gelirinin 413 milyon 177 bin TL olduğunu aktaran Kocamaz, bir yılda geliri 682 milyon 689 bin TL’ye yükselterek yüzde 65 oranında gelir artışı yakaladıklarını vurguladı. Kocamaz, “Borcu kapanmayan pek çok hizmet ve ihalenin toplamda 130 milyon TL’lik borcunu ödeyerek belediyemizi borçtan kurtardık” dedi. 

Kocamaz, planlı kentleşme ve doğru bir kent vizyonu oluşturacaklarını ifade ederken, merkez ilçelerde 1\5000 ölçekli nazım imar çalışmaları ile Mersin’de imar planı olmayan yer bırakmayacaklarını anlattı. Sadece bugünün değil geleceğin ulaşım sistemini tasarladıklarını dile getiren Kocamaz, Ulaşım Master Planı ile modern, çağdaş bir ulaşım için kolları sıvadıklarını anlattı. Monaray sistemini Mersin’e getirerek bir ilki gerçekleştirmek istediklerinin altını çizen Kocamaz, tren garı ile Mezitli arasında 13.1 kilometrelik raylı sisteme sahip olan projenin yol üzerinden seyredeceğini ve karayolunda yer kaplamayacağını belirtti. 

Atıklardan elektrik üreteceğiz 

Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirdiklerine işaret eden Kocamaz, “Entegre Atık Değerlendirme Sistemi ile çöplerden elektrik enerjisi üreterek halkımızın yararına gelir elde edeceğiz. Geri dönüşümü mümkün olan atıkları ekonomiye kazandırarak hem tasarruf sağlamış hem de ekolojik dengeyi korumuş olacağız. Proje kapsamında benzerlerinden farklı olarak metan (çöp) gazından elektrik üretilecek, topraksız tarım ve balık yetiştiriciliği sistemi kurulacak, aynı zamanda tamamen organik olan solucan gübresi üretimi yapılacak” şeklinde konuştu. 

Mersin’i turizm kenti yapmaya kararlıyız 

Anamur-Bozyazı Sahil Bandı projesi ile sahilleri düzenleyeceklerine vurgu yapan Burhanettin Kocamaz, “Mersin turizminin geliştirilmesi amacıyla Mersin-Anamur arasında gemi seferleriyle deniz ulaşımını sağlayacağız. Ayrıca Gülek- Karboğazı Kültür Gelişim Bölgesi’ni önemli bir kayak merkezi haline getireceğiz. 8 ay kar tutma özelliği olan Karboğazı Bölgesi kayak için tercih edilen bölgelerden biri olacak” dedi.

53 mahallede sulama kooperatifi kuruldu

Doğru tarım uygulamaları ile tarımın başkenti olacak Toplam 53 mahallede arazide sulama sahaları tespit edilerek sulama kooperatifi kurulmasını sağladıklarını aktaran Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Tarımsal alanda ekolojik pazar projesi ile yüksek kaliteli ve sağlıklı ürünlerini Mersin ile buluşturduk. Tarımda ürün çeşitliliğini teşvik etmek için pilot köylerde yeni tarım alanlarının oluşturulması için tespit çalışmalarına başlamış durumdayız “ şeklinde konuştu

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.