24 °C

Meteoroloji'den 3 uyarı

Sıcaklıklar düşüyor; meteoroloji vatandaşlara kuvvetli rüzgar, yağış ve don uyarısında bulundu.

Meteoroloji'den 3 uyarı

 

ANKARA – Hava sıcaklığı, Marmara ve Kıyı Ege'de 2 ila 4 derece artacak, Karadeniz ile İç Anadolu'da 2 ila 4 derece azalacak. 
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerindeki yağışlara ek olarak öğle saatlerinden sonra batı kesimler Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı sistemin etkisine girecek. Genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Batı Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ile İç Anadolu'nun kuzeydoğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların, akşam saatlerinden sonra Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla), Çanakkale ile Balıkesir'in Edremit, Ayvalık ve Burhaniye ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. 
 
Hava sıcaklığının, Marmara ve Kıyı Ege'de 2 ila 4 derece artacağı, Karadeniz ile İç Anadolu'da 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. 
 
Rüzgarın genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, öğle saatlerinden sonra Marmara'da kuvvetli(40-60 km/s), Kıyı Ege'de kuvvetli ve kısa süreli fırtına(50-70 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor. 
 
Kuvvetli yağış uyarısı
Yağışların, akşam saatlerinden itibaren Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla), Çanakkale ile Balıkesir'in Edremit, Ayvalık ve Burhaniye ilçelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (yerel su baskını, sel, yıldırım, deniz ve kara ulaşımında aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor. 
 
Kuvvetli rüzgar uyarısı
Rüzgarın, öğle saatlerinden sonra güneybatı yönlerden Kıyı Ege'de fırtına (50-70 km/s), Marmara'da kuvvetli (0-60 km/s) şekilde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler, kara ve deniz ulaşımında aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor. 
 
Buzlanma ve don uyarısı
Gece ve sabah saatlerinde, doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis görülmesi beklendiğinden başta sürücüler olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor. 
 
Bazı illerde hava durumu
Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak: 
İSTANBUL: Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı (13) 
ANKARA: Parçalı çok bulutlu ve sabah saatlerinde hafif yağışlı geçecek. Yağışların yağmur, yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor. (7) 
İZMİR: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Yağışların akşam saatlerinden sonra kuvvetli olması bekleniyor. (15) 
ADANA: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde aralıklı sağanak yağışlı (18) 
ANTALYA: Parçalı ve çok bulutlu (17) 
SAMSUN: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmurlu (14) 
VAN: Parçalı çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmur yüksekleri kar yağışlı geçecek. Bu gece ve yarın sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis görülmesi bekleniyor. (6) 
ERZURUM: Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı geçecek. İl genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis görülmesi bekleniyor. (2) 
DİYARBAKIR: Parçalı çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu (8) 
 
Bölgelerde hava durumu
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak: 
MARMARA: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Edirne ve Çanakkale çevreleri ile akşam saatlerinden sonra bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların akşam saatlerinde Çanakkale ile Balıkesir'in Edremit, Ayvalık ve Burhaniye ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın öğle saatlerinden sonra güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) esmesi bekleniyor. 
EGE: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Kıyı Ege ile akşam saatlerinden sonra Afyonkarahisar dışında bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların akşam saatlerinden sonra İzmir, Aydın çevreleri ile gece saatlerinden itibaren Muğla'da kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; Kıyı Ege'de güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-70 km/s) şeklinde esecek. 
AKDENİZ: Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde doğusunun (Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş) sağanak yağışlı geçecek. 
İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, doğusu (Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Kayseri ve Sivas) ile sabah saatlerinde Ankara, gece saatlerinden sonra Eskişehir çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, genellikle yağmur, yüksekleri ile kuzeydoğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. 
BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde bölge geneli ile akşam saatlerinden sonra Bolu, Zonguldak, Bartın ve Düzce çevreleri aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların genellikle yağmur, iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. 
ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. 
DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar, Malatya ve Elazığ çevrelerinde yağmur şeklinde olması bekleniyor. Kuzey ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis görülmesi bekleniyor. 
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap