28 °C

Moody's 5 Yunan bankasının kredi notunu indirdi

Kuruluş bankaların notlarını Yunanistan'ın kamu borç krizinin etkilerinin finans durumlarını zayıflatacağı gerekçesiyle indirdi

Moody's 5 Yunan bankasının kredi notunu indirdi

ATİNA - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Yunanistan'ın kamu borç krizinin etkilerinin finans durumlarını zayıflatacağı gerekçesiyle bu ülkenin 5 bankasının kredi notunu indirdi.

Moody's, National Bank of Greece, EFG Eurobank Ergasias, Alpha Bank, Piraeus Bank ve Emporiki Bank of Greece'in notlarına ilişkin görünümlerinin ''negatif'' olduğunu, ileride olası bir indirim daha olabileceğini açıkladı.

Açıklamada, ''Ulusal seviyede mali dengesizlikleri gidermek için ek önlemler alınmasının uzun vadede olumlu etkisi olsa da, Yunanistan'ın mali güçlüklerinin kısa - orta vadede ekonomik büyüme üzerinde olumsuz yansıması olacak'' denildi.

Moody's, Yunanistan'da resesyonun muhtemelen yüksek işsizliğe, düşük tüketici harcamalarına ve küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde karlılığın düşmesine yol açabileceğini vurguladı.

Moody's, National Bank of Greece'in kredi notunu ''A1''den ''A2''ye, EFG Eurobank Ergasias'ın ''A2/Prime-1''den ''A3/Prime-2''ye, Alpha Bank'ın ''A2/Prime-1''den ''A3/Prime-2''ye, Piraeus Bank'ın ''A2/Prime-1''den ''Baa1/Prime-2''ye ve Emporiki Bank of Greece'in ise ''A2/Prime-1''den ''A3/Prime-2''ye indirdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap