Mucize bitki "safran" çiçek açtı

Boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda gibi birçok alanda kullanıldığı için "mucize bitki" olarak adlandırılan safran çiçek açtı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

KARABÜK - Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen, boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda gibi birçok alanda kullanıldığı için "mucize bitki" olarak adlandırılan safran çiçek açtı.

Ağustos ayında dikilmeye başlanan, ekim-kasım aylarında mor renkli ve hoş kokulu çiçekler açan, 15-30 santimetre uzunluğundaki safran bitkisi, Safranbolu ilçesinde 39 çiftçi tarafından 40 dönüm alanda yıllık 20 kilogram üretiliyor.

Ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilen ve 80 bin çiçekten sadece yarım kilogram üretilebilen ve sabah erken saatlerde güneş doğmadan önce açan çiçekleri toplanan safran, kilogramı 20 bin liradan yurt içi ve dışı pazarlara gönderiliyor.

Üretim arttı

Yazı köyünde safran üretimi yapan Recep Kartal yaptığı açıklamada, yaklaşık bir dönümlük alanda safran üretimi yapabildiğini, bu yıl üretimin önceki yıllara göre attığını söyledi.

Ağustos ayının ikinci yarısında soğanı dikilen safranın şimdi toplanma zamanının geldiğini anlatan Kartal, "Kasım ayında sabah erken saatlerde güneş doğmadan önce toplamaya başlayacağız. Üretimi zor. Hassas olduğu için insan gücü gerekiyor. Binlerce çiçekten sadece yarım kilogram safran çıkıyor. Pazar sıkıntısı yok. Yurt içinden ve dışından sipariş alıyoruz" diye konuştu.

 

Etiketler