7 °C

Öğretmen atamaları yapıldı

2009'un Şubat ve Ağustos aylarında da öğretmen atamaları yapılacak

Öğretmen atamaları yapıldı

 

ANKARA -Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 13 bin pozisyona 12 bin 774 sözleşmeli öğretmen atadı. Öğretmen atamaları dolayısıyla MEB Başöğretmen Salonu'nda toplantı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Çelik, hükümetin eğitime öncelik verdiğini kaydederek, bu kapsamda kamunun kullanımı için serbest bırakılan kadroların yüzde 50'den fazlasının, bütçeden de en fazla payın MEB'e ayrıldığını anlattı.

Her yıl 35-40 bin öğretmen ataması yapıldığını belirten Çelik, 2009 Şubat ve Ağustos aylarında da atama yapılacağına dikkat çekti.

Bugünkü atamalarla birlikte öğretmen sayısının 664 bini bulacağını kaydeden Çelik, Ankara, Niğde, Bartır ve Kırşehir illeri hariç 77 ile atama yapılacağını belirtti.

Çelik, yeni atanan öğretmenlere şöyle seslendi:

"Sizin göreviniz çocuklarımızı hayata hazırlamaktır. Onları sağlak karakterli bireyler olarak iyi vatandaşlar, iyi insanlar olarak yetiştirmek Milli Eğitim Temel Kanunu'nun da gereğidir. Atatürk'ün bize göstermiş olduğu muasır medeniyet seviyesini aşmak için fedakar ve işini zevk edinen insanlara ihtiyacımız vardır. Öğretmenlik sevilmeden yapılmaz. Sadece alacağınız mütevazı maaş için bu meslek icra edilmez. Eğer çocukları seviyorsanız, elinden tuttuğunuz, başını okşadığınız, bilgiyle donattığınız çocuklarımızın gözlerindeki sevinç parıltısı, memnuniyet ve minnettarlık parıltısı sizi mutlu ediyorsa en büyük ücretinizi bundan alıyorsunuz demektir. İşte o zaman öğretmenliğin tadına varırsınız.

Her gittiğiniz yerlerde imkanlar aynı değildir. Bazı yerlerde iklim, tabiat şartlarından dolayı imkansızlıklarınız olabilir ama mühim olan imkansızlıklar içerisinde güzellikleri ve başarıyı mümkün kılabilmektir. Her başınız sıkıştığında bize ulaşabilirsiniz. Artık köylerde, en ücra yerlerde bile internet var. Elektronik ortamda bize yazabilirsiniz."

YÖK ile yaptıkları ortak çalışmaya da değinen Çelik, ihtiyaçtan fazla mezun vermemesi için artık "eğitim fakültelerinin sayısını sınırladıklarını" bildirdi. Çelik, "Artık her istenen yerde eğitim fakültesi açtırmıyoruz. Eğitim fakülteleri açılsa bile bizim çok ihtiyaç duyduğumuz branşları açmalarına müsaade ediliyor" diye konuştu.

İlk maaşlar 15 kasımda verilecek

MEB Personel Genel Müdürü Necmettin Yalçın da 22-31 Ekim arasında 31 bin 937 başvuru yapıldığı, bunlardan 30 bin 457'sinin başvurusunun kabul edildiğini belirtti. Yalçın, 13 bin pozisyona sözleşmeli öğretmen atanacağını ifade ederek, atamaların sadece 3. hizmet bölgesindeki yerlere değil, tüm hizmet bölgelerine yapılacağını kaydetti.

Atanacak öğretmenlerin 14 Kasımda göreve başlayacaklarını söyleyen Yalçın, öğretmenlerin 15 Kasımda maaş alacaklarını bildirdi.

Adaylar, atama sonuçlarını MEB'in www.meb.gov.tr internet adresinden öğrenebilecekler.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.