7 °C

Öksüz'ü serbest bırakan 2 hakim açığa alındı

Adil Öksüz'ü serbest bırakan hakimler hakkında soruşturma izni verildi. Daha sonra HSYK 2. Dairesi, bu hakimleri açığa aldı.

Öksüz'ü serbest bırakan 2 hakim açığa alındı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Ankara'daki Akıncı Üssü'nde gözaltına alındıktan sonra salıverilen FETÖ'nün "hava kuvvetleri imamı" olduğu ileri sürülen Adil Öksüz'ü serbest bırakan hakimler Köksal Çelik ve Çetin Sönmez hakkında soruşturma izni verdi. Öksüz'ün ifadesini alan Savcı Cihan Ergün hakkında da "basın yayın organlarında yaptığı açıklamalar nedeniyle" soruşturma izni çıktı. Daha sonra HSYK 2. Dairesi bu hakimleri açığa aldı.

HSYK, Öksüz'ün serbest bırakılması kararını veren Çelik ve yapılan itirazı reddeden Sönmez'le ilgili inceleme başlatmıştı. HSYK 3. Dairesi, yapılan incelemenin ardından iki hakim hakkındaki iddialarla ilgili soruşturma izni verilmesini kararlaştırdı. 

Daire ayrıca, Adil Öksüz'ün Ankara Batı Adliyesinde ifadesini alan Savcı Cihan Ergün hakkında da "basın ve yayın organlarında yaptığı açıklamalar" nedeniyle soruşturma izni verdi.

21 dakikada serbest bırakılmıştı

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından 16 Temmuz sabahı Akıncı Üssü'nde, Akıncı 4. Ana Jet Üssü Komutanı Hakan Evrim'in de aralarında bulunduğu 100 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar arasında FETÖ'nün "hava kuvvetleri imamı" Adil Öksüz de yer almıştı.

Ankara Batı Adliyesine getirilen Öksüz, savcı Cihan Ergün'e verdiği ifadenin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Sulh Ceza Hakimi Çelik, Öksüz'ü, "yurt dışı yasağı" kararı vererek adli kontrol şartıyla serbest bırakmıştı. 

Bunun üzerine soruşturmayı yürüten savcı Mehmet Yılmaz'ın karara ilişkin itirazı ise Asliye Ceza Hakimi Sönmez tarafından tutuklamaya yönelik delil olmadığı gerekçesiyle reddedilmişti.

Öksüz, 21 dakika kaldığı Sincan'daki adliyeden çıkarak kayıplara karışmıştı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap