15 °C

Oran: Bugün hukuk bitti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Ergenekon kararlarını değerlendirdi.

Oran: Bugün hukuk bitti

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, artık mahkemeler ile tiyatrolar arasındaki farkın katlığını ifade ederek, "Bugün bir kez daha Türkiye'de hukuk devletine, demokrasiye ve insan haklarına olan inanç büyük bir darbe aldı. Bugün hukuk bitti" dedi. 

Ergenekon Davası'nda karar duruşmasını izleyen Oran, duruşma sonrasında yazılı bir açıklama yaptı. Oran, mahkemelerle tiyatronun arasındaki farklardan birinin de tiyatroda bütün oyuncuların önceden yazılmış bir senaryoyu hayata geçirmesi olduğunu ifade ederek, "Mahkemeler önceden verilmiş kararların uygulanacağı, yazılmış senaryoların dikte edileceği yerler değildir. Mahkemeler hukuk kuralları çerçevesinde özgürce değerlendirme yapılarak millet adına hüküm verilen önemli makamlardır. Bugün ne yazık ki mahkemeler ile tiyatrolar arasındaki fark kalktı. Artık Türkiye'de önceden yazılmış senaryolara uygun hareket eden ve başkalarının verdiği kararları dikte eden mahkemeler var" ifadelerini kullandı. 

Bugünden sonra artık herkes terör örgütü iddiasıyla suçlanabilir
Bugünden sonra Türkiye'de hiç kimsenin bazı temel haklarının olduğunu söyleyemeyeceğini savunan Oran, şunları dedi: 
"Bugünden sonra artık herkes bir terör örgütünün üyesi veya yöneticisi olduğu iddiasıyla suçlanabilir, yıllarca tutuklanabilir, hiçbir delil olmadan ceza alabilir. Bu mahkeme sürecinde masumiyet karinesi, adil yargılanma hakkı, savunmanın hakları ihlal edilmiştir. Bu mahkeme sürecinde herkesin iddiasını ispat etmekle sorumlu olduğu, delillerin değerlendirmesi, illiyet bağı gibi temel mantık kuralları yok edilmiştir. Bugün herkes farazi suçlamalar, sahte deliller, genel geçer iddialar ile hapsedilebilir. Türkiye'de insan hakları, bir grup insanın ideolojik inançları tarafından askıya alınmıştır. Adı konulmamış bir olağanüstü hal rejiminin kuralları çerçevesinde, hukuk kuralları çarpıtılıp, esnetilerek toplumsal muhalefeti yok etmek için kullanılmıştır." 

Ortak payda muhalif olmak
"İnsan haklarına ve hukuka saygısı olmayan, düşman kabul ettiği insanlara karşı her türlü zorbalığı yapabilme hakkı olduğunu düşünen bir iktidarın bu uygulamaları artarak devam edecek" diyen Oran şöyle devam etti: 
"Hukukta kurunun yanında yaş da yanar diye bir hüküm yoktur. Bugün Türkiye'de kuru demeden, yaş demeden sadece muhalif olmak ortak paydasında birleşmiş insanların hayatı yakılmıştır ve bunun da sorumlusu demokrasiye, insan haklarına ve hukuk devletine düşman olan iktidar anlayışıdır. 
Tarihte zorbaların ellerindeki güçlerle haksızlık yaptığı çok olay vardır. Zorbalar zulmetmiştir ellerindeki güçle inanılmaz baskı kurmuşlardır. Ancak baskı ve zulme dayanarak yaşayan tek bir iktidar bile dünya tarihinde yer almamıştır. Nasıl Benito Mussolini'ler, Pinochet'ler, Karunlar, Nemrut'lar yıkıldıysa, AKP de aynen öyle yıkılacak. Bugün bu umudu içimizde taşıyor ve kazanacağımızı biliyoruz." 

Hukuk bitti ancak umut bitmedi
Bugün bir kez daha Türkiye'de hukuk devletine, demokrasiye ve insan haklarına olan inancın büyük bir darbe aldığını belirten Oran yaptığı açıklamada, "Bugün hukuk bitti. Ancak bugün umut bitmedi. Türkiye'de yaşayan, demokrasiye, insan haklarına, adalete inanan insanlar mücadele etmeye devam edecek. Akıl dışı suçlamalarla, sehven yüklenen delillerle, hiçbir ispatı olmayan iddialarla insanlar özgürlüğünden mahrum kalmasın diye mücadele etmeye devam edeceğiz. Özgür basın diyeceğiz, bağımsız yargı diyeceğiz, katılımcı ve çoğulcu demokrasi istemeye devam edeceğiz. En sonunda da önce yerel seçimlerde sonra genel seçimlerde AKP'nin biber gazından beter zihniyetini sandığa gömeceğiz" ifadelerine yer verdi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.