10 °C

ÖSYM'nin savunması istendi

YGS'deki şifre iddialarına yönelik davayı görüşen Ankara 7. İdare Mahkemesi ÖSYM'den savunma istedi.

ÖSYM'nin savunması istendi

ANKARA - YGS'deki şifre iddiaları üzerine sınavın iptali istemiyle açılan davayı görüşen Ankara 7. İdare Mahkemesi ÖSYM'den savunma istedi. ÖSYM 15 gün içinde savunma verecek.

''YGS'de şifreleme yapıldığı'' iddiaları üzerine 27 Mart 2011'de yapılan YGS'nin iptali istemiyle Danıştay'a dava açılmıştı.

Davayı görüşen Danıştay 8. Dairesi görevsizlik kararı vererek davanın idare mahkemesinde açılması gerektiğini bildirmişti.

Davayla ilgili ilk incelemesini yapan Ankara 7. İdare Mahkemesi, davalı ÖSYM'den savunma istedi. Mahkeme, ÖSYM'nin savunması geldikten sonra sınavın yürütmesinin durdurulması istemini karara bağlayacak.

Savunma için 15 gün süre verilsin

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) şifre iddiaları üzerine sınavın iptali istemiyle dava açan Konyalı öğrencinin avukatı Ahmet Gürol Şağban, Ankara 7. İdare Mahkemesinin ÖSYM'ye savunma yapması için 15 günlük süre vermesini olumlu gördükleri söyledi.

Konyalı lise öğrencisi M.A.O'nun avukatı Ahmet Gürol Şağban, yaptığı açıklamada, YGS soru kitapçığında şifreleme iddiasına ilişkin yürütmenin durdurulması ve sınavın iptali için açtıkları davanın Ankara 7. İdare Mahkemesi görülmesini davanın bir an önce sonuçlandırılacağı anlamı taşıdığını ve bunu olumlu olarak gördüklerini söyledi.

Şağban, normal süreçlerde idare davalarda daha uzun süreli savunma süresi tanınırken, bu davada 15 günlük savunma süresi verilmesinin, davanın bir an önce sonuçlandırılacağı anlamı taşıdığını bildirdi.

"YGS'de şifreleme yapıldığı" iddiaları üzerine 27 Mart 2011'de yapılan YGS'nin iptali istemiyle dava açtıklarını anımsatan Şağban, şunları kaydetti:

"Bütün kamuoyunun bilhassa, öğrenci ve velilerinin merakla beklediği bu davanın bir an önce neticelenmesi gerekir. Çünkü, LGS sınavının tarihi de göz önüne alındığında büyük kuşku yaratan YGS sınavıyla ilgili karar, öğrencilerin ikinci sınava her yönden hazırlanmaları açısından büyük önem taşıyor."

Davayı görüşen Danıştay 8. Dairesi görevsizlik kararı vererek davanın İdare Mahkemesinde açılması gerektiğini bildirmiş, davayla ilgili ilk incelemesini yapan Ankara 7. İdare Mahkemesi, davalı ÖSYM'den savunma istemişti. Mahkeme, ÖSYM'nin savunması geldikten sonra sınavın yürütmesinin durdurulması istemini karara bağlayacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.