26 °C

Özgür tavuklar daha verimli

Dicle Üniversitesi'nde kurulan "Zenginleştirilmiş Kafes Sistemi" sayesinde tavukların verimliliği ve yumurta kalitesinin arttırıldığı bildirildi

Özgür tavuklar daha verimli

Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde tavukların doğal davranabileceği ve yaşayabileceği ortamın oluşturulduğu "Zenginleştirilmiş Kafes Sistemi" ile kafes alanları genişletilen tavuklarda verimlilik, yumurtada ise kalite arttı

Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Denli, "Zenginleştirilmiş Kafes Sistemi"nin Dicle Üniversitesi'ndeki Zootekni Araştırma Merkezi'nde başarılı bir şekilde uygulandığını söyledi. 

Denli, bu sistemi normal kafes sistemlerinden ayıran temel özelliğin, "tavukların doğal davranabilecekleri ve yaşayabilecekleri ortamın oluşturulması" olarak değerlendirdi.  

Yeni sistem aracılığıyla tavuklara daha fazla alan ayrıldığını, tüneme ve törpü gibi doğal davranımlarını yerine getirebilecekleri alanların oluşturulduğunu ifade eden Denli, "Normal kafes sisteminde yarım metrelik alana çok sayıda hayvan konulurken, bunda üçte bire düşürülmüştür. Hem gezinti alanı var, hem de hayvanlar için kendilerini daha konforlu ve daha rahat hissedebilecekleri ortam oluşturulmuş durumda" dedi. 

Hayvanlara makineymiş gibi bakmadıklarını dile getiren Denli, onların da birer canlı olduğuna dikkati çekti. 

Daha fazla yumurta elde ediliyor

Yeni sistemin, yetiştirilen tavukların verim ve performanslarında oldukça önemli rol oynadığını vurgulayan Denli, "Sistem vesilesiyle daha fazla verim ve daha fazla yumurta elde edildiğini, hem de elde edilen yumurtaların diğer yumurtalara göre daha kaliteli ve güvenilir olduğunu görüyoruz. Yaptığımız çalışmalar bunu göstermiştir" ifadesini kullandı. 

Araştırmalar sonucunda üretilen yumurtaların üniversitenin döner sermayesine katkı sağlamak için fakülte girişindeki kantinde satışa sunulduğunu aktaran Denli, yumurtalara talebin fazla olduğunu anlattı. 

Vatandaşların başta doğal yumurta olduğuna inanmadığını, yiyince farkına vardıklarını dile getiren Denli, "Yumurtaların hepsi doğal, sadece yetiştirme sistemleri farklı. Bu yetiştirme sistemindeki amaç da şu, hayvanı ne kadar rahat ettirirseniz o kadar kaliteli ürün elde edersiniz. Biz de bunu tespit etmeye çalışıyoruz" diye konuştu. 

tavuk-orta.jpg

'Özgür tavuk' sistemi

Üniversite bünyesinde de tavukların doğal alanda serbest bırakıldığı ve doğal hareketlerinin sergileyebildiği "özgür tavuk" sistemini kullandıklarını ifade eden Denli, "Hayvan gezecek, tüneme isteğini yerine getirecek. Çıkacak dolaşacak, güneşte içeri girecek, soğukta içeri girecek, onun dışında gezinecek yani dışarıda doğal olarak bir köy ortamında bir tavuk nasıl hareket ediyorsa bu ortamı sağlayan bir yetiştirme sistemidir" değerlendirmesinde bulundu. 

"Zenginleştirilmiş Kafes Sistemi"nde her bir yumurtacı tavuk için ayrılan 750 santimetrekare kafesin 600 santimetrekaresi kullanılabilir alan haline getiriliyor.  

Ayrıca kafeslerde, folluk, gagalama ve eşelemenin mümkün olduğu atlık, her tavuk için en az 15 santimetre  uzunluğunda uygun tüneller, içme suyu sistemi ve kafeslere uygun tırnak aşındırıcı gibi araçlar de bulunuyor. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap