9 °C

Perakendede tekelleşmeye dikkat

Rekabet Kurumu'nun AVM'lere yönelik çalışmalarını yakından takip ettiklerini söyleyen TESK Başkanı Palandöken, perakendede tekelleşmeye dikkat çekti.

Perakendede tekelleşmeye dikkat

ANKARA – Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken Rekabet Kurumu tarafından büyük mağazalara ilişkin yasa tasarısına dair perakendecilik sektörü ile ilgili özellikle alışveriş merkezleri ve Organize Perakendeciliğe yönelik yapılan çalışmaları yakından takip ettiklerini belirtti.

Perkendecilikte tekelleşmeye dikkat çeken Palandöken, " Türkiye’de son beş yıldır gözlenen bazı markaların yoğunlaşmaları küçük yerel marketlerin devralınmasıyla olduğu için fazla göze batmamaktadır. Ama bu tür küçük ölçekli devralmalar bu hızla devam ederse 200 milyar dolar cirosu olan perakende sektöründe 5 yıl içinde tekel duruma geleceklerdir" diye konuştu.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, Rekabet Kurumu’nun özellikle büyük alıveriş merkezleri ve organize perakendecilik sektörü ile ilgili çalışmalarını yakından takip ettiklerini bildirdi.

Perakende sektörünün kurallarının konulmasını istediklerini dile getiren Palandöken, “Dünya bu işi nasıl yapıyorsa bizde öyle yapalım. Avrupa ülkelerinde yapılan uygulamalar ele alınsın. Daha sonra bu konu perakende sektörü temsilcileri ile oturulup tartışılsın. Doğru olan ne ise o yapılsın. Çünkü bugüne kadar gereğinden fazla zaman kaybedilmiştir. Artık esnaf ve sanatkârımızın kaybedecek zamanı olmadığı gibi, dayanma gücü de kalmamıştır. Biran önce buna çözüm bulunmalıdır” ifadelerini kullandı.

Tekelleşmeye dikkat

En büyük dört perakendecinin toplam pazar payı gelişmiş ülkelere göre Türkiye’de düşük gözükmekle beraber eğer önlem alınmaz ise yakın zamanda tekel duruma geleceklerini ifade eden Palandöken konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye’de son beş yıldır gözlenen bazı markaların yoğunlaşmaları küçük yerel marketlerin devralınmasıyla olduğu için fazla göze batmamaktadır. Şu an dört büyük perakendecinin payı yüzde 34 olduğu söylenmektedir. Ama bu tür küçük ölçekli devralmalar bu hızla devam ederse 200 milyar dolar cirosu olan perakende sektöründe 5 yıl içinde tekel duruma geleceklerdir. Bu da esnafın bitmesi demektir. Halbuki sermayenin tabana yayılması sağlanmalıdır. Esnaf sayısının artması ile istihdam sorunu da çözülür. Bu nedenle şimdiden önlem alınması için Rekabet Kurumu’nun yapmış olduğu bu çalışmayı önemsiyoruz.”

Tedarikçi perişan

Büyük süper ve hiper marketlerin uluslar arası sermaye gücünü de arkalarına alarak tedarikçi-perakendeci ilişkilerinde, yüksek miktarlarda alım gücünün kötüye kullanıldığını vurgulayan TESK Genel Başkanı, “Belirli bir büyüklüğün üzerindeki perakendecilere mal tedarik edenler paralarını tahsil edememiş, perişan edilmişlerdir. Tedarikçi-perakendeci ilişkileri Rekabet Kurumu tarafından incelenerek piyasadaki haksız rekabet önlenmelidir” dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.