11 °C

Polislere 'kısa askerlik' için çalışma sürüyor

İçişleri Bakanı Atalay, ''Polislerin askerlik yapmaması ya da kısa bir askerlik yapması yönünde çalışmamız var'' dedi.

Polislere 'kısa askerlik' için çalışma sürüyor

ANKARA - İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ''Polislerin askerlik yapmaması ya da kısa bir askerlik yapması yönünde çalışmamız var'' dedi. TÜSİAD'ın halk oylamasıyla ilgili tavrını eleştiren Bakan Atalay, YSK'nın, yaz döneminde tayini çıkan memurların oy kullanabilmelerini sağlayan bir düzenleme yapması gerektiğini ifade etti.

Bakan Atalay, Kanal 7 Televizyonu'nda canlı yayına katılarak, gündemle ilgili soruları yanıtladı. Polislerin zorunlu askerliğine ilişkin bir soru üzerine Atalay, polislerin uzun süre askerlik yaptığını kaydetti.

Bunu uygun görmediklerini belirten Atalay, konunun Genelkurmay Başkanlığı ile görüşülerek çözülmesi gerektiğini anlattı. Genelkurmay Başkanlığının, ''tek tip askerlik'' konusunda çalışma yürüttüğüne işaret eden Atalay, polislerin askerliğiyle ilgili konunun da bu çalışma içinde değerlendirilmesi ve çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

Polislerin 2 ya da 4 yıllık uzun bir eğitim aldığını ve güvenlik alanında görev yaptığına dikkati çeken Atalay, ''Polislerin askerlik yapmaması ya da kısa bir askerlik yapması yönünde bir çalışmamız var'' dedi.

Bu konudaki projelerinin ve kararlılıklarının sürdüğünü belirten Atalay, ''Polislerin endişesi olmasın. O konuda çalışmamız ve kararlılığımız sürüyor. Birkaç alternatifimiz var ama onu dillendirmeyelim'' diye konuştu. Konuyu geçen haziranda sonuçlandırmak istediklerini, ancak Genelkurmay Başkanlığının tek tip askerliğe ilişkin çalışmasının sonuçlanmadığını anlatan Atalay, konunun sonbaharda netleşeceğini ifade etti.

TÜSİAD'ın tavrı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TÜSİAD'la ilgili açıklamaları ve TÜSİAD'ın halk oylamasıyla ilgili tutumunu nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Atalay, paketi hazırlarken pek çok sivil toplum kuruluşu ile görüştüklerini, katkılarını aldıklarını anlattı.

TÜSİAD'ın Avrupa Birliği konusundaki atak tavrını beğendiğini, ancak bugün TÜSİAD'ın statükoyla örtüşen ve değişimden yana olmayan, zihinleri karıştıran bir tutum sergilediğini ifade eden Atalay, ''TÜSİAD'ın bugünkü suskun tavrını hayretler içinde karşılıyorum'' dedi.

Bu dönemde tavır koymayan TÜSİAD'a demokrasi açısından güvenin azalacağını vurgulayan Atalay, ''Bu dönemler sivil toplum kuruluşlarının test edildiği dönemlerdir'' diye konuştu.

Yer değiştiren memurlar

Yaz döneminde tayini çıkan memurların oy kullanamama sorunu ile ilgili soru üzerine Atalay, yaz aylarında yaklaşık 50 bin civarında polisin yer değiştirdiğini, asker ve diğer memurlar için de aynı sorunun geçerli olduğunu söyledi.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) bu konuyu çözmesi gerektiğini dile getiren Atalay, polislerin bulundukları yerlerde halk oylamasında görev yapacakları için eski bulundukları yerlerde oy kullanmalarının mümkün olmadığına işaret etti.

Emniyet teşkilatının bu konuda YSK'ya başvurduğunu bildiren Atalay, YSK'dan bu konuda olumlu bir şey gelmediğini, kurumun olumsuz bir bakışı olduğunu kaydetti.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.