Protestocu gençlere polisten sert müdahale

Başbakan Erdoğan'ın rektörlerle yaptığı toplantıyı protesto etmek amacıyla Kabataş'ta toplanan gruba polis müdahale etti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın rektörlerle yaptığı toplantıyı protesto etmek amacıyla Kabataş'ta toplanan gruba polis müdahale etti. Olayda, bazı kişiler gözaltına alındı.

Başbakan Erdoğan'ın Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ndeki rektörlerle yapacağı toplantıyı protesto etmek isteyen Gençlik Sendikası (Genç-Sen) üyesi bir grup öğrenci, Kabataş'ta toplanmaya başladı. Polis, Erdoğan'ın rektörlerle bir araya geldiği Dolmabahçe'deki Çalışma Ofisi'ne doğru yürümek konusunda ısrar eden öğrencilere, müdahale etti.

Bazı kişiler gözaltına alınırken, Kabataş'daki gerginlik devam ediyor.

Polis, sabah saatlerinde de Ankara ve Eskişehir plakalı 3 otobüsü Çamlıca gişelerinde durdurmuş ve kimlik kontrolünün ardından kente girişlerine izin vermediği öğrencileri aynı araçlarla geri döndürülmüştü.

Engellenen grup basın açıklaması yaptı

Başbakan Erdoğan'ın Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ndeki rektörlerle toplantısını protesto etmek isteyen Gençlik Sendikası (Genç-Sen) üyesi grup, Kabataş'ta toplandı. Başbakanlık Ofisi'ne ısrarla yürümek isteyen gruba polis biber gazı ve copla müdahale etti. Bu arada çıkan arbedede, Beyoğlu Emniyet Müdürü Osman Yıldırım'ın da darbeye maruz kaldığı iddia edildi.

Bu arada yaralanan bazı öğrencilerin de Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldığı öğrenildi.

Polisin bazılarını da gözaltına alarak dağıttığı öğrenciler, Kabataş İskelesi'nde yeniden toplandı. Bu kez polisin müdahale etmediği grup, basın açıklaması yaptı.

Grup adına açıklama yapan Fidan Ataselim, öğrenciler ve fikirlerinin olmadığı toplantılarda kararlar alınmaya çalışıldığını ifade ederek, "Üniversitelerin geleceğini, YÖK'ün çürümüş olduğu için değişmesi gerektiğini, bunun için neler yapılabileceğini onlar içerde konuşurken, biz üniversitelerin asıl özneleri öğrenciler kapı önünde bekliyoruz" dedi.

Üniversitelerde yaşanan sorunları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a iletmek istediklerini, ancak polisler tarafından engellendiklerini belirten öğrenciler, açıklamanın ardından dağıldı.

Öğrencilere Akaretler yokuşunda da müdahale edildi

Bu arada, Başbakan Erdoğan'ın rektörlerle toplandığı protesto etmek için Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nin karşısındaki Akaretler Yokuşu'nda toplanan grup, YÖK ve hükümet aleyhine sloganlar attı.

Üzerinde "Gençlik Muhalefeti" yazılı pankartlar taşıyan ve Başbakanlık Çalışma Ofisi'ne yürümek isteyen gruba, polis biber gazıyla müdahale etti. Göstericiler, gazdan etkilenen arkadaşlarının gözlerine limon sürdü.

Polisin müdahalesinin ardından dağılan grup, bir süre sonra tekrar yürüyüşe geçti. Bu sırada çevik kuvvet polisleriyle eylemciler arasında arbede yaşandı. Polis yetkilileri, gruptan basın açıklaması yaptıktan sonra dağılmalarını istedi. Basın açıklaması yapmayı reddeden grup, polis amirine de limon uzattı. Amirin limonu almaması üzerine göstericiler, polise limon fırlattı.

Şarkılar söyleyip halay çeken göstericiler, daha sonra dağıldı.

Etiketler