3 °C

"12 Eylülde ilk tokadı, seçimlerde ikinci tokadı indireceksiniz"

Yalova'da halka seslenen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yapılacak seçimlerin ikinci ulusal Kurtuluş Savaşı niteliğinde olacağını ifade etti.

"12 Eylülde ilk tokadı, seçimlerde ikinci tokadı indireceksiniz"

YALOVA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti iktidarının, vatandaşın değer verdiği bütün kurumların içini boşalttığını ileri sürerek, "12 Eylülde ilk tokadı, seçimlerde ikinci tokadı indireceksiniz" dedi.

Kılıçdaroğlu, Yalova Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde, konuşmasına Yalova'nın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünü kutlayarak başladı.

12 Eylülde yapılacak referandumda vatandaşlardan "Hayır" oyu vermelerini isteyen Kılıçdaroğlu, "12 Eylül Anayasası'nı sandığa gömeceğiz, 12 Eylül Anayasası'nın etrafına şeker sarıp bize yutturmaya çalışan Tayyip Erdoğan'ın hapını yutmayacağız" dedi.

İktidarın, vatandaşın gerçek gündemini değiştirmek için anayasa değişikliğini ortaya attığını iddia eden Kılıçdaroğlu, "Allah aşkına bu ülkede başka sorun yok muydu?" sorusunu yöneltti.

Siyasetçilerin, mutlaka halka hesap vermesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Size söz veriyorum, halkın iktidarında önce dokunulmazlıkları kaldıracağız, bu ayıptan millet meclisini de kurtaracağız. Bunlar hesap vermekten korkuyorlar. Eğer bir milletvekili gerçekten milletin vekili olacaksa halk gibi yaşamalı, hesap vermelidir. Kişi gelir milletvekili olur, bakanlık koltuğuna oturur sonra malı götürür. Hesap soramazsın, niye? Anayasanın 100. maddesi var. O maddeyi de kaldıracağız."

Kılıçdaroğlu, "2009 ÖSYS En Küçük Puan ve Başarı Sıraları" bilgilerinde, 49 program için yanlışlık olduğunun belirlendiğini hatırlatarak, şöyle dedi:

"Allah aşkına Türkiye'nin en saygın kurumlarından biri ÖSYM değil miydi? Vatandaş milletvekiline gelir iş ister, şunu ister, bunu ister, ama 'Benim oğlumu şu üniversiteye yerleştir' diyen olmaz. Çünkü ÖSYM güvenilir bir kurumdur. Bunlar onu da berbat ettiler. Değer verdiğimiz bütün kurumların içini boşalttılar. 12 Eylülde ilk tokadı, seçimlerde ikinci tokadı indireceksiniz."

"Sorunlarınızı telefonla birbirinize anlatın, belki duyarlar"

Demokrasilerde siyasetçilerin halka hesap vermesinin zorunlu olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin bir rant iktidarı kurduğunu ve hesap vermekten kaçtığını ileri sürdü.

"Halkın iktidarında toplumu entegre edeceğiz. Herkesin karnı doyacak ve onurlu Türkiye'yi yeniden kuracağız" diyen Kılıçdaroğlu, yapılacak seçimlerin ikinci ulusal Kurtuluş Savaşı niteliğinde olacağını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, iktidarın, vatandaşların sorunlarını görmezden geldiğini savunarak, "Bunlar vatandaşın şikayetini dinlemezler, ama telefonlarını dinlerler. Bu hükümet telekulak hükümetidir. Telekulak hükümetinde sorunlarınızın dinlenmesini istiyorsanız, dertlerinizi birbirinize telefonda anlatın. Belki o zaman hükümet dinlemiş olur, sizi duyar" dedi.

Türkiye'de sorunların çözülmesi için siyaset kurumunun temiz olması gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, CHP'nin, iktidarda zenginleşmeyeceğinin ve yalnızca halk için çalışacağının sözünü verdi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin her şeyinin bulunduğunu, ancak vatandaşın mutsuz olduğunu, bunun temel nedeninin, ülkeyi kötü yöneten iktidar olduğunu söyledi.

Yalova'nın Çınarcık ilçesi ile Koru, Subaşı ve Çiftlikköy beldelerinde de vatandaşlara hitap eden Kılıçdaroğlu, Çınarcık'ta, AK Parti'nin, iktidarı sonrasında mutlaka hesap vereceğini, bundan kaçmak için yargıyı şekillendirmeye çalıştığını iddia ederek, "Bizim Recep Bey'e tavsiyemiz, Anayasa Mahkemesine yakın yerde ev tutsun. Bir de taksi parası ödemesin. Bunlardan hesap sormak bizim boynumuzun borcu" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.