14 °C

"9 seçmenin olduğu her yere sandık kurulmalı"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türkiye'nin her toprağında, 9 seçmenin bulunduğu her yerde bir sandık kurulacaksa kurulmalı ve seçimler olağanüstü tedbirler alınarak gerçekleştirilmelidir" dedi.

"9 seçmenin olduğu her yere sandık kurulmalı"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti genel merkez binasında partililerle bayramlaştı. Bayramlaşmanın ardından partililere hitap eden Bahçeli, Kurban Bayramı'nın İslam coğrafyasında yaşanan büyük acı ve üzüntü ile idrak edildiğini söyledi. 

Hac vazifesini yerine getirmek için kutsal topraklara gidenlerin büyük kazalar geçirdiğini, çok sayıda hacı adayının Allah'ın rahmetine kavuştuğunu belirten Bahçeli, bölücü terör örgütü PKK'nın arife günü ve bayramın ikinci günü saldırıda bulunarak Mehmetçikleri şehit ettiğini aktardı.

Saldırılarda çok sayıda askerin ve korucuların yaralı olduğuna dikkati çeken Bahçeli, şöyle devam etti:

"Bu mübarek Kurban Bayramı, Türk milleti için buruk, acı, ızdırap ve üzüntü ile karşılanmaktadır. Böyle olmasına rağmen millet olarak geleceğimize ümitle bakmaktayız. İnşallah bu kaos, kriz, karanlık günler biter, acılı günler sona erer ve Türkiye huzura kavuşur, kardeşlik şuuru gelişir ve bir arada yaşamanın bütün değerlerini ülkemizde görerek istikrar içerisinde kalkınma ile yolumuza devam ederiz diye düşünmekteyiz. O bakımdan bu bayram döneminde söylenecek fazla bir söz yoktur ama 1 Kasım, belki de bu acıların son bulması için önemli bir gün olacaktır. O gün için de bütün siyasi partilerimiz, faaliyetlerini sürdürmektedir. MHP de bu anlayışla seçimlere hazırlanmaktadır."

Sorular

Bahçeli, konuşmasının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"Cizre'deki 3 mahallede sandıkların güvenlik gerekçesiyle başka mahallelerde kurulması yönünde karar alındı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusu üzerine Bahçeli, Türkiye'de özellikle 20 Temmuz'dan bu yana çok şiddetli bölücü terör olayları ile milletin muhatap olduğunu söyledi. Bahçeli, "Bu süreç içerisinde bir iktidar zorlaması için koalisyon şartlarını öne alarak istikrarlı bir oluşumu gerçekleştirmek anlayışı reddedilmiş ve Türkiye'nin seçimlere gitmesi için başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere siyasi iktidar her türlü oyunu, tuzağı kurmaya çalışmışlardır" diye konuştu. 

Geçici hükümetin görevde olduğuna işaret eden Bahçeli, şunları söyledi:

"Seçimi istikrar ve güvenlik içerisinde sürdürmeleri mümkün gözükmemektedir. 20 Temmuz'dan bu yana Türkiye'nin özellikle 20 Güneydoğu ve Doğu illerinde PKK tarafından alan hakimiyetinin kurulması için çaba gösterilen bir vatan parçamızda bugün için seçimlerin ne şekilde yapılacağına dair büyük tehditler söz konusudur. Hükümet burada da yanlış düşmüştür. Sayın Cumhurbaşkanı, her zaman yanlış konuşuyor, yanlış yönlendirme yapıyor ve kendi çıkarından başka hiçbir şeyi düşünmüyor."

Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceki seçimlerde 400 rakamı üzerine odaklandığını, şimdi de "550 milli ve yerli" milletvekillerine talip olduğunu öne sürerek, şöyle konuştu:

"Ama bir de görüyoruz ki 8 günden bu yana Cizre'de, silahlı kuvvetlerimiz, polis, emniyet güçlerimiz ve Cizre halkıyla karşı karşıya gelmiş olan PKK terör örgütünün orayı işgal etmesi anlayışına son verebilecek bazı tedbirlerin gelişmesiyle birlikte 3 mahalle kurtarılmış ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin kontrolü altında faaliyetlerini sürdürebilecek, yaşamlarını devam ettirebilecek bir hale gelmişken ne idüğü belirsiz bir hakim, sözde ilçe seçim kurulu başkanı sıfatıyla nereye bağlıdır, kimden talimat almıştır, kime hizmet etmektedir, bunun da özel olarak araştırılması gereken bir kişi, Cizre'nin 3 mahallesinde seçimlerin yapılamayacağı fikrinden hareketle sandıkları diğer mahallelere taşıma ihaneti içerisine girmiş. Böylelikle Türkiye Cumhuriyeti devletinin hükümranlık haklarının olduğu bir alan seçim bahanesiyle PKK'ya terk edilmiştir."

"Seçimler olağanüstü tedbirler alınarak gerçekleştirilmeli"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diğer yerlerde de buna benzer gelişmelerin olabileceğini söylediğini aktaran Bahçeli, şunları kaydetti:

"Sandıkları taşıma değil birleştirme yolunu tercih ediyoruz, diyerek hattı zatında Oslo'dan bu yana gizli görüşmelerde var olan demokratik cumhuriyet federal ve bağımsız Kürdistan çizgisini devamettirebilecek bir gafleti halen devam ettiriyor. O bakımdan bunu lanetliyoruz, şiddetle kınıyoruz. Türkiye'nin her toprağında, 9 seçmenin bulunduğu her yerde bir sandık kurulacaksa kurulmalı ve seçimler olağanüstü tedbirler alınarak gerçekleştirilmelidir."

Bahçeli, "Suriye konusunda Esed ile devam edileceği yönünde tavır değişikliği sinyalleri geldi. Bu konudaki görüşünüz nedir?" sorusunu yanıtlarken "Esad'dan Esed'e, şimdi Esed'den Esad'a dönüş vardır. Seyredeceğiz, takip edeceğiz. Amerika ne düşünüyorsa Cumhurbaşkanı Suriye için onu düşünüyor zaten" dedi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.