10 °C

"Afet risk haritaları en kısa zamanda çıkacak"

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Türkiye'nin tamamında afet risk haritalarını kısa zamanda çıkaracaklarını belirtti.

"Afet risk haritaları en kısa zamanda çıkacak"

 

SAMSUN - Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Türkiye'nin tamamında afet risk haritalarını kısa zamanda çıkaracaklarını belirtti.

Bakan Demir, Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneğinin (KASİAD) düzenlediği iftar yemeğine katıldı.

Burada sel felaketiyle ilgili açıklamada bulunan Bakan Demir, 2 saatlik zaman diliminde metre kareye yaklaşık 220 litre yağış düştüğünü belirterek, "100 yılın belki en büyük sel felaketi diye ifade edilebilecek afetle karşı karşıya kaldık" dedi.

Her türlü afet riskine karşı tedbirli bir yapılaşmanın mutlaka temin edilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Demir, şöyle devam etti:

"İstanbul'da, Tekirdağ'da da daha önceki gün sel afeti oldu. Kayıplarımız var. Afetten kaybettiklerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Artık önümüzdeki günlerde Türkiye'de il özel idarelerimize, belediye başkanlarımıza, hepsine çok büyük fedakarlıklar düşüyor. Artık dünyaya yerleşirken çok dikkat etmemiz gerekiyor. Her türlü afet riskine karşı tedbirli bir  yapılaşmayı mutlaka temin etmemiz gerekiyor."

Her türlü afet riskine karşı "tedbirli yapılaşmayla" ilgili Bakanlığın çalışma başlattığını bildiren Demir, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin tamamında afet risk haritalarını kısa zamanda çıkaracağız. Bu arada geçmişten gelen afet tehlikesi ve riski olan yapılarımızın da gelecek yıl tespitlerine başlıyoruz. Bu yapıların envanterlerini çıkarıp, afet risklerine karşı düzenli hale getirilip getirilemeyecek olanların da ölçümünü yapıp, başka yerlere taşıyacağız."

Bakan Demir, söz konusu çalışmayı 2010 yılında başlatmayı ve kısa zamanda bitirmeyi planladıklarını bildirdi.

Samsun'un, Kuzey Anadolu'da Türkiye'nin gelişme göstergelerinin üzerinde bir kent olduğunu ifade eden Demir, "Samsun'un diğer kentlere göre rekabet gücü artmıştır, uluslararası rekabette de gücünü artırmıştır" dedi.

Yemeğe, AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç ile AK Parti Samsun milletvekilleri Fatih Öztürk, Ahmet Yeni, CHP Samsun Milletvekili Suat Binici, Samsun Vali Yardımcısı Hasan Özkan, KASİAD Başkan Vekili Mehmet Turan, KASİAD üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap