"Gezi Parkı" projesi yine davalık

Taksim Projesi'nin imar planının iptali için açılan davanın duruşması yapıldı. Mahkeme kararını daha sonra açıklayacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Taksim Projesi'nin imar planının iptali için açılan davanın duruşması yapıldı.   

İstanbul 4. İdare Mahkemesinde görülen duruşmaya, davacılar Avukat Gonca Yılmaz, Taksim Platformu üyeleri, bazı vatandaşlar ile davalı taraf İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın avukatları katıldı.

Duruşmada söz alan avukat Gonca Yılmaz, davayı, Taksim Meydanı'nın düzenlenmesini içeren imar planlarının iptali için açtıklarını söyledi.

Söz konusu alanın 1993'te kentsel sit alanı olarak ilan edildiğini savunan Yılmaz, 1999'da  Cumhuriyet Anıtı'nın, Atatürk Kültür Merkezi'nin de bulunduğu alanın birbirinden ayrılamayacağı ve korunması gerektiğini belirten bir mütalaanın da verildiğini söyledi.

Koruma Kurulu'nun Taksim Meydanı'nın tarihsel kimliğininin bozulmaması kararını verdiğini anlatan Yılmaz, ''2011 yılının aralık ayında Koruma Kurulu, Topçu Kışlası'nın yapımını reddetti. Ancak Yüksek Kurul tarafından bu yapı onaylandı. 27 Mayıs gecesi Kalyon İnşaat'ın işçileri tarafından Asker Ocağı Caddesi'ne girilmiştir. Zaten bu olaylar da böyle başladı. Oysaki Asker Ocağı Caddesi de bu planda yok. 747 metrekare alan, hukuksuz olarak artık o parkta yok'' dedi.

Yılmaz, alanın kentsel ve bölgesel yeşil alan olarak görüldüğünü ifade ederek, yayalaştırma projesi hayata geçtikten sonra dalış tünellerinin meydana çok yakın olacağını, yayaların yürümesinin imkansız hale geleceğini ileri sürdü.

Her yönüyle yapılan planlamanın hukuka aykırı olduğunu savunan Yılmaz, imar planının iptali ve yürütmenin yeniden durdurulması kararının verilmesini talep etti.

Avukat Yılmaz'ın, Topçu Kışlası'na alışveriş merkezi yapılacağı yönündeki açıklamaları hatırlatması üzerine mahkeme heyeti, bu açıklamaların davanın konusu dışında olduğunu, yapılan açıklamaları yargılamadıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi avukatı da plan sürecinin hukuka uygun olduğunu belirterek, ayrıca kazı sırasında çıkan kalıntılarla ilgili gereken önlemlerin alındığını bu sebeple davanın reddine karar verilmesini istedi. 

Mahkeme, kararını daha sonra açıklayacak. 

Duruşmanın ardınan Taksim Platformu üyeleri, ''Bu daha başlangıç mücadeleye devam'' ve ''Taksim bizimdir bizim kalacak'' sloganları attı.