6 °C

"Öngörülen ihracat hedefine rahatlıkla ulaşılacak"

Bakan Çağlayan, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan Haziran ayı ihracat kayıt rakamlarını değerlendirdi.

"Öngörülen ihracat hedefine rahatlıkla ulaşılacak"

ANKARA - Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, yılın ilk yarısında ulaşılan 54 milyar 720 milyon dolarlık ihracat rakamının, 2010 için öngörülen 107,5 milyar dolarlık hedefe "rahatlıkla ulaşılacağını" gösterdiğini kaydetti.

Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından bugün açıklanan Haziran ayı ihracat kayıt rakamlarını değerlendirdi.

Bakan Çağlayan, Haziran ayında ihracatın bir önceki yıla göre yüzde 13,2 artışla 9 milyar 173 milyon dolar olduğunu ifade ederek, TÜİK'in açıkladığı 45 milyar 546 milyon dolar kesinleşmiş 5 aylık ihracat rakamına eklendiğinde, 6 aylık ihracatın 54 milyar 720 milyon doları bulduğunu kaydetti. Çağlayan, şöyle devam etti:

"Bu da geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 14,7'lik artışa işaret etmektedir. İlk 6 ayda ulaşılan 54 milyar 720 milyon dolarlık ihracat rakamları, 2010 yılı için Orta Vadeli Program'da öngördüğümüz 107,5 milyar dolar ihracat rakamına rahatlıkla ulaşacağımızı göstermektedir. Bu gelişmenin önemi, Avrupa'nın krizle kavrulduğu, dünyada Pazar daralmasının yaşandığı ve rekabetin zorlaştığı bir ortamda gerçekleştirilmesidir."

Yunanistan ve Gürcistan hariç komşularla ihracat arttı

Çağlayan, özellikle çevre ülkelerde artan ihracata dikkati çekerek, geçen yıla kıyasla ilk 6 aylık dönemde yüzde 11,9'luk artış meydana geldiğini ve 7 milyar 336 milyon dolarlık rakama ulaşıldığını kaydetti.

Kriz yaşayan Yunanistan ve Gürcistan dışındaki tüm komşulara ihracatın arttığını belirten Çağlayan, geçen yıla göre en yüksek ihracat artışının yüzde 71 ile İran'da görüldüğünü söyledi.

Çağlayan, en yüksek ihracat artışı sağlanan ülkeleri şöyle sıraladı:

İran: yüzde 71; 125,9 milyon dolar artışla 303,4 milyon dolar

Rusya: yüzde 53,3; 121,9 milyon dolar artışla 350,8 milyon dolar

Çin: yüzde 64,6; 81,7 milyon dolar artışla 208,2 milyon dolar

Libya: yüzde 51,3; 68,7  milyon dolar artışla 202.6 milyon dolar

Almanya: yüzde 8,6; 67,4 milyon dolar artışla 847,1 milyon dolar

İngiltere: yüzde 12,2; 60,6 milyon dolar artışla 558,9 milyon dolar

İspanya:   yüzde 24,7; 58,4 milyon dolar artışla 294,3 milyon dolar

Söz konusu 7 ülkedeki ihracat artışının toplam 584,7 milyon doları bulduğunu, bunun da geçen yıla kıyasla sağlanan ihracat artışının yüzde 55'ini oluşturduğunu belirten Çağlayan, "Ortaya çıkan bu tablo, son dönemde bu ülkelere yapılan ziyaretlerin ve sıkı diyalogların dış ticaretimize açık bir şekilde yansımasıdır" dedi.

"Değerli TL, ihracattan çok ithalata katkı sağlıyor"

Değerli TL'nin ihracata olumsuz etkisine de dikkati çeken Bakan Çağlayan, "Her türlü zorluğa ve sıkıntıya rağmen ihracatımız artıyor. Ancak, ithalatımız daha hızlı artıyor. AB Euro'nun değerini düşürürken, Çin Yuan'ın değerini artırmamak için direnirken değerli TL, ihracattan çok ithalata katkı sağlıyor. Bunun etkisini büyümede de gördük. Artık herkes anlamalı, büyümenin anahtarı ihracattır" diye konuştu.

euro'nun dolar karşısında değer kaybetmesinin de ihracat üzerinde etkili olduğunu kaydeden Çağlayan, "İhracatımız değer olarak düşerken, ithalatımız artmıştır. Haziran ayında euro bazında yapılan ihracatı Ocak paritesi ile yeniden değerlediğimizde yaklaşık 769 milyon dolar düzeyinde bir ihracat gelir kaybımızın olduğu görülmektedir" şeklinde konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.