10 °C

"Yeni Saraçoğlu" için imzalar atıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce ile Maliye Bakanı Şimşek arasında imzalanan protokolle, Saraçoğlu Mahallesi'nde tarihsel ve sosyal doku korunarak yeni yaşam alanı oluşturulacak

"Yeni Saraçoğlu" için imzalar atıldı

ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek arasında imzalanan protokolle, tarihsel değeri bulunan Saraçoğlu Mahallesi'nin aslına uygun dönüşümü için çalışma yürütülecek. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, protokol kapsamında iki bakanlık, ilgili kurum ve kuruluşların işbirliğiyle mahallenin en uygun kullanımına yönelik fikir projelerinin üretilmesi için kamuoyuna duyuru yapacak. 

Bu çalışmalar, oluşturulacak heyet tarafından incelenerek, uygulanmaya hak kazanan fikir projeleri belirlenecek.  

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, fikir projelerinin teminine yönelik sekretarya görevini yapacak. Bakanlık, uygun görülecek fikir projesine göre uygulama projelerinin hazırlığını yürütecek. Ayrıca inşaat ve işlemlerin, uygulama projelerine uygun yapılmasını denetleme ve denetlettirme yetkisine sahip olacak. 

Proje finansmanını Maliye Bakanlığı üstlenecek 

Fikir projesi ve buna göre hazırlanacak uygulama projelerinin finansmanını Maliye Bakanlığı üstlenecek. Bakanlık, uygulama projelerinde belirtilen işlerin yapımı için sahayı yüklenici firmaya boş ve sorunsuz şekilde teslim edecek. 

Protokolle, tarihsel değeri bulunan Saraçoğlu Mahallesi'nin dönüşümünün aslına uygun yapılması hedefleniyor. Ankaralılar için eşsiz bir yaşam alanı oluşturulması amaçlanan çalışmada, tarihsel ve sosyal doku da korunacak. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.