16 °C

Robot teknolojileri Madrid'de görücüye çıktı

Avrupa'nın en büyük robot tekonoloji fuarı "Global Robot Expo" Madrid'de başladı.

Robot teknolojileri Madrid'de görücüye çıktı

Avrupa'daki yeni robot teknolojilerinin tanıtıldığı "Global Robot Expo" fuarı İspanya'nın başkenti Madrid'de başladı.

Tüm dünyadan 130 kadar şirketin katıldığı ve 4 gün sürecek fuarın açılışında konuşan "Global Robot Expo" Direktörü Enric Forner, mevcut durumda dünyada robot teknolojileri pazarının 20 milyar avroluk bir değere sahip olduğunu belirterek, 5 yıl içinde bunun 4 kat artarak 80 milyar avronun üzerine çıkacağını iddia etti. Forner, Avrupa Birliği'nin de robot teknolojisi sektöründeki girişimcilere büyük destek verdiğini, 2020 yılına kadar 2,8 milyar avroluk bir finansman programı uygulanacağını belirtti.  

Japon firmalarının öne çıktığı fuarda, yaşlıların ve özürlülerin gündelik yaşantılarına yardımcı olan robotlar ve ağır bir şey kaldırıldığında olası bir sırt ağrısını veya sakatlanmayı önleyecek mekanik yelekler ilgi çekti. 

Verilen bilgilerde ayrıca, fuar boyunca sektörün uzmanlarının 40 kadar konferansta bir araya gelerek fikir alış verişinde bulunacağı bildirildi.

Organizatörler, fuarın son günü olan 31 Ocak'ta birçok farklı teknolojinin tanıtımının yapılacağını ve robotlar arası yarış düzenleneceğini belirtti.

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.