15 °C

RTÜK'ten yayın yasağı açıklaması

RTÜK, referanduma ilişkin yayın yasaklarının 14 Nisan 2017 Cuma gecesi saat 24.00'ten itibaren başlayıp, oy verme günü olan 16 Nisan 2017 Pazar günü YSK tarafından açıklanacak saate kadar süreceğini açıkladı.

RTÜK'ten yayın yasağı açıklaması

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), anayasa değişikliği referandumuna ilişkin yayın yasaklarının 14 Nisan 2017 Cuma gecesi (bu akşam) saat 24.00'te başlayacağı ve Pazar günü Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanacak saate kadar süreceğini bildirdi.

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, YSK tarafından alınan 93 sayılı kararının sonuç bölümünün 1/g maddesinde, "Siyasi partilerin oy verme gününden önceki yirmi dört saate kadar olan sürede radyo ve televizyonlarda birlikte veya ayrı ayrı açık oturum, röportaj, panel gibi programlara katılarak görüşlerini açıklayabileceklerinin" belirtildiği ifade edilerek şunlar kaydedildi:

"100 sayılı kararının sonuç bölümünün 1. maddesinde ise medya hizmet sağlayıcılarının, halk oylamasının başlangıç tarihi olan 16 Şubat 2017 tarihinden oy verme gününden önceki yirmi dört saate kadar (14 Nisan 2017 Cuma günü saat 24.00) olan sürede siyasi reklam yayınlayabilecekleri ifade edilmiştir. Yüksek Seçim Kurulunun söz konusu kararlarından görüleceği üzere, yayın yasakları 14 Nisan 2017 Cuma gecesi saat 24.00'ten itibaren başlayıp oy verme günü olan 16 Nisan 2017 Pazar günü Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanacak saate kadar sürecektir."

Yasaklar neleri kapsıyor?

Seçim yasakları kapsamında radyo ve televizyon kanallarında siyasilerin katıldığı röportaj, açık oturum gibi programlar düzenlenemeyecek, siyasi reklamlar yayınlanamayacak.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.