5 °C

Sanayici için pozitif ayrımcılık talebi

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, OSB bünyesindeki işletmelerin enerjiye yapılan zamlardan muaf tutulmasınjı istedi

Sanayici için pozitif ayrımcılık talebi

İZMİR - Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, doğalgaz ve elektriğe kur artışı nedeniyle yapıldığı açıklanan zamların yüksek olduğunu açıkladı. Sanayiciyi zor günlerin beklediğini kaydeden Yorgancılar, sanayiciye ‘pozitif’ ayrım yapılması önerisinde bulunarak, OSB bünyesindeki işletmelerin enerji zammından muaf tutulmasını istedi. 

Zam oranının yüksekliğinin, zamların geciktirilmesiyle ilgisine de değinen Yorgancılar, “Bu gelişme ekonomide yeni bir olumsuz sarmal yaratacaktır. Çünkü enerji maliyetlerindeki artış önce enflasyonu artıracak, bu da faizlerde artışı tetikleyebilecektir. Diğer taraftan artan enfl asyon ücret taleplerini yukarıya çekerek işgücü maliyetlerini de yükseltecektir. Böylece hem enerji, hem finansman, hem de işgücü maliyetleri artacak olan sanayici iç ve dış piyasalarda rekabet etmekte zorlanacaktır. Sanayiciyi zor günler bekliyor" dedi. 

Kur artışlarının sanayi ürünleri ihracatı için avantaj sağlayacağının sık sık vurgulanması konusunda da dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Yorgancılar, şunları kaydetti: “Her ne kadar son aylarda kurlarda bir artış yaşansa da 2013 Ocak-Ağustos dönemine göre ÜFE bazlı reel kur, 2014 yılının aynı döneminde yüzde 7 dolayında geriledi. Yani yılın geçen 8 ayında kurlar ihracatçıya avantaj değil, dezavantaj getirdi. Ayrıca enerji fiyatlarındaki artış ve yan etkileri sonrasında ihracatçı neredeyse kapanan bir Ortadoğu pazarı ve gerileyen bir euro ile de yaşamak zorunda kalacak. Bu gelişmeler sanayiciyi yerli yerine, yeniden daha fazla ithal girdiye yönlendirecek ve böylece ihracat içindeki net ulusal katma değer azalacak. Konjonktür yeni yollar bulunmasını gerektiriyor.” 

Böylesi zorlu bir ortamda, hem üretim ve ihracat yapan, hem de milyonlarca insana iş imkanı sunan sanayiciye pozitif ayrımcılık yapılması çağrısında bulunan Yorgancılar, “EBSO olarak kamuoyuna yeni bir yol önermek istiyoruz. Önerimiz, hem dış rekabette güç kaybını önlemek, hem kayıtdışılıkla mücadele etmek, hem de kümelenme stratejisi için potansiyelleri artırmak amacıyla OSB bünyesindeki işletmelerin enerji zammından muaf tutulması. OSB’lerdeki sanayiciye sağlanacak bu avantaj, üretim, istihdam ve ihracata yapacağı katkılarla verilenden daha fazlasını geri ödeyecektir. Bu konuda hükümetimizin anlayışlı davranacağını ümit ediyoruz” diye konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.